Premikajmo se zdravo
Siv dan je, dežuje, pa vendar je že zjutraj starejši, siv gospod kolesaril po razkopanem Placu. Z dežnikom v roki. Ni ovir, bi lahko rekli. Naj nam bo zgled, da se čim večkrat odločimo za trajnostne oblike premikanja. Ker imamo možnost in tako poskrbimo tudi za svoje telo in okolje. Če nimamo svojega kolesa, si sposodimo enega iz sistema eKOLOka.
Občina Škofja Loka gradi celosten, dostopen in integriran sistem trajnostne mobilnosti, ki ga sestavlja omrežje javnega prometa (mestne in medkrajevne avtobusne linije, vlak), izgradnja mreže sodobnih varnih in povezanih kolesarskih prog skupaj s pripadajočo funkcionalno infrastrukture ter pešpoti. Pa tudi vpeljava mestnih e-mini busov ''Agata in Jurij'', sistema avtomobilskih prevozov na klic ''Prostofer'' in sistema izposoje koles ''Ekoloka''.
Sistem Ekoloka, ki je bil vzpostavljen leta 2022, postaja ključen element trajnostne mobilnosti v Škofji Loki. V treh sezonah obratovanja je dokazal svojo uspešnost in pridobil zaupanje številnih uporabnikov.
Sistem trenutno obsega 10 postaj in floto 49 koles, od tega 25 električnih in 24 navadnih. Postaje za izposojo koles se nahajajo na lokacijah: Podlubnik 1, Športna dvorana Poden, glavna Avtobusna postaja, Parkirišče Puštal, Zdravstveni dom, trgovski center Grenc, Frankovo naselje OŠ, Železniška postaja, IC trata Sever, parkirišče Lipica.
Ključne lokacije so: prometni vozlišči Avtobusna in Železniška postaja, gosto naseljeni stanovanjski soseski Frankovo naselje, Podlubnik, pa tudi lokacije pomembnejših javnih služb oziroma storitev:
Zdravstveni dom in ŠD Poden, zagotavljajo dobro pokritost tako za lokalne prebivalce kot tudi obiskovalce. V letu 2024 so bile izvedene izboljšave na področju servisnih in vzdrževalnih storitev, kar je še dvignilo kakovost in zanesljivost sistema.
Statistični podatki iz sistema kažejo izjemno rast uporabe med letoma 2022 in 2024. V prvem letu delovanja je bilo zabeleženih 5500 izposoj, kar kaže na obetaven začetek sistema. Skupno število izposoj je naraslo s 6.093 v letu 2023 na kar 10.851 v letu 2024, kar odraža pozitivno sprejetje sistema med prebivalci, prebivalkami ter obiskovalkami in obiskovalci občine. Povečanje je še posebej izrazito pri električnih kolesih, katerih uporaba se je skoraj potrojila – iz 1887 (2023) na 6105 (2024). Električna kolesa so še posebej priljubljena, saj olajšajo napor pri opravljanju vsakodnevnih poti. Široka dostopnost in tehnološko napredna električna kolesa so spodbudila še večjo uporabo sistema.
Podatki kažejo, da uporabniki kolesa najpogosteje uporabljajo za dnevne opravke, kot so vožnja na delo, v šolo ali po opravkih, pa tudi za rekreativne vožnje in obisk turističnih znamenitosti. Poleg tega so z uvedbo električnih koles uspeli pridobiti tudi uporabnike, ki bi sicer morda redkeje uporabljali kolesarski prevoz zaradi razgibanega terena.
Analiza podatkov za leto 2024 kaže, da so najbolj obiskane postaje:
· Avtobusna postaja: S 3030 izposojami predstavlja najbolj priljubljeno lokacijo za prevzem in vračilo koles. Ta postaja je posebej pomembna zaradi bližine javnega prevoza in seveda centralno urbano območje z največjo zgostitvijo različnih storitvenih dejavnost;
· Železniška postaja: s 1680 izposojami predstavlja izredno pomembno prometno vozlišče in prestopno točko različnih javnih oblik (trajnostne) mobilnosti;
· Podlubnik 1: 1633 izposoj
· Frankovo naselje OŠ: 1137 izposoj
· Športna dvorana Poden: 1129 izposoj
· Zdravstveni dom: 1014 izposoj
Sezonska nihanja izposoje kažejo, da so meseci z višjimi temperaturami, kot so maj, junij in september, najbolj aktivni, medtem ko je v zimskih mesecih uporaba razumljivo manjša (v najbolj hladnem delu leta: med decembrom in februarjem električna kolesa niso na voljo za izposojo).
Ekoloka je sicer del širšega regijskega sistema Gorenjska Bike, ki povezuje 10 občin (Škofja Loka, Kranj, Domžale, Preddvor, Jesenice, Radovljica, Tržič, Bled, Naklo in Cerklje na Gorenjskem) in je v letu 2024 dosegel pomemben mejnik – uporabniki so opravili več kot 123.000 izposoj koles, kar je nadaljevanje rasti iz leta 2023, ko je bilo opravljenih 86.531 izposoj.
Sistem s 74 postajami in floto 450 koles v 10 gorenjskih občinah potrjuje svojo pomembno vlogo pri spodbujanju trajnostne mobilnosti v regiji.
Za prihodnost lahko pričakujemo nadaljnjo širitev sistema ter prilagajanje novim potrebam uporabnikov in uporabnic. Vključevanje večjega števila občin, povečanje števila postaj ter nadgradnja obstoječe infrastrukture so le nekateri izmed ciljev, ki jih sistem zasleduje. Gorenjska Bike tako predstavlja pomemben del trajnostne prihodnosti gorenjske regije, ki se vse bolj odpira trajnostnim oblikam mobilnosti ter povezanosti med lokalnimi skupnostmi.
Integrirana sistema Ekoloka in Gorenjska Bike upravlja in razvija podjetje MM IBIS, ki poleg vzdrževanja opreme in postaj skrbi tudi za vse operativne vidike delovanja sistema.
Uspešna rast sistema Ekoloka potrjuje, da vsi skupaj zelo dobro sprejemajo nove trajnostne oblike mobilnosti, ki izboljšujejo kakovost življenja in zmanjšujejo vpliv na okolje.
Sistem je s svojo dostopnostjo, napredno tehnologijo in odzivnostjo na potrebe uporabnic in uporabnikov postal vzorčni primer, kako lahko lokalne skupnosti spodbujajo trajnostne prakse.
Povečan poudarek na električnih kolesih, strateško umeščenih postajah ter kontinuirani podpori upravljalca omogoča učinkovito upravljanje in rast sistema.
S širitvijo Gorenjska Bike, katerega del je tudi Ekoloka, se odpirajo nove možnosti za medobčinsko povezovanje, boljšo dostopnost ter krepitev trajnostne mobilnosti na regionalni ravni.
Prihodnji razvoj bo ključen za nadaljnjo uspešnost sistema, pri čemer bodo ključni dejavniki širitev omrežja, uvajanje novih tehnologij ter vključevanje širše skupnosti. Postajo za izposojo koles na parkirišču Lipica smo sistemu dodali šele marca 2024, potem ko je bilo v celoti zgrajeno novo krožno križišče. Tudi v prihodnje bomo natančno spremljali prometne tokove in potrebe uporabnic in uporabnikov sistema za izposojo koles – in glede na potrebe prilagajali oz. širili mrežo postaj (in floto koles).
Sistem Ekoloka že danes dokazuje, da lahko s pravilnim pristopom trajnostna mobilnost postane osrednji steber vsakodnevnega življenja in hkrati prispeva k razvoju bolj povezanih, okolju prijaznih lokalnih skupnosti.
Pa še to! Naslednji petek, 21. marca 2025, bomo v sistem eKOLOka vrnili tudi električna kolesa.