Dnevi evropske kulturne dediščine 2024
V Škofji Loki bo tudi letos pester program Dnevov evropske kulturne dediščine. Mnogi brezplačni dogodki so raznovrstni, privlačni in poučni. Zvrstili se bodo med 28. septembrom in 12. oktobrom 2024.
Konec septembra se začenjajo Dnevi evropske kulturne dediščine. Letošnji dogodki na temo Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav se začenjajo 28. septembra 2024 in bodo trajali do 12. oktobra 2024. V Škofji Loki s programom dogodkov začenjamo že en dan pred uradnim začetkom, to je v petek, 27. septembra 2024.
Namen Dnevov evropske kulturne dediščine (DEKD) je spodbuditi zanimanje javnosti za varstvo kulturne in naravne dediščine ter predstaviti idejo o skupni kulturni dediščini, o bogastvu in kulturni raznolikosti Evrope. V okviru Tedna kulturne dediščine (TDK) si prizadevamo z različnimi aktivnostmi spodbujati večjo vključenost vsebin s področja ohranjanja kulturne in naravne dediščine tudi v vzgojno-izobraževalne procese, v formalnem in neformalnem izobraževanju.
Po celotni Sloveniji se bo zvrstilo več sto dogodkov, v Škofji Loki kar 20 javnih dogodkov in 6 dogodkov namenjenih vzgojno-izobraževalnim zavodom.
Udeležba na vseh dogodkih je brezplačna.
Iz Ljubljane bomo po Jakobovi poti priromali v Škofjo Loko, kjer bo potekalo predavanje o romarski tradiciji med Slovenci. V nadaljevanju se bomo skoraj vsak dan podali na eno tematsko pot, pa tudi iz mesta bomo pobegnili. Pravljično bo obarvana Pot v Puštal, seznanili se bomo s suhozidno gradnjo in z drevesnimi ter rastlinskimi vrstami na grajskem hribu, skupaj z Miško Rubi bomo odkrivali kotičke mesta, se ustavili v Sokolskem domu Škofja Loka na pogovornem večeru ter si ogledali razstave, ena bo na ogled tudi v loški knjižnici, podali se bomo na Pot v Crngrob in si tam ogledali cerkev, v mestu spoznali pomembne Ločanke ter se podali na Romualdovo pot, v Stari Loki obiskali Semenj na Fari, se en večer spoznali z votivi, drugo popoldne pa z Loko povezanimi osebnostmi, za konec pa se bomo v Loškem muzeju preselili še v čas impresionistov.
ROMANJE PO JAKOBOVI POTI OD LJUBLJANE DO ŠKOFJE LOKE
27. 9. 2024–28. 9. 2024
27. 9. 2024, 16.00
Zbor: Gornji trg, Ljubljana
Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka v okviru svojega programa prireja tudi tradicionalna romanja, ki so se jih nekoč romarji udeleževali v naših krajih. Tokratno romanje po Jakobovi poti od Ljubljane do Škofje Loke je uvod v sobotno večerno prireditev, na kateri bo pogovor tekel o tradiciji romanj med Slovenci.
Romanje bomo pričeli v petek, 27. 9. 2024, ob 16. uri pri cerkvi svetega Jakoba na Gornjem trgu v Ljubljani. Prvi dan bomo poromali skozi Ljubljano do Stanežič. Pot bomo nadaljevali v soboto, 28. 9. 2024, ob 7. uri izpred cerkve svetega Jakoba v Stanežičah. Ta dan bomo prehodili pot do cerkve svetega Jakoba v Škofji Loki, nato pa zvečer ob 20. uri prisluhnili predavanju o romarski tradiciji med Slovenci, ki bo potekalo v Miheličevi galeriji v Kašči na Spodnjem trgu.
Organizator: Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka
Partnerji: Romarsko društvo ŠmaR Žiri, Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji, Župnija Škofja Loka
Kontakt: Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka, martin.krajnik@gmail.com, 031 356 645
PREDAVANJE O ROMARSKI TRADICIJI MED SLOVENCI
28. 9. 2024, 20.00
Miheličeva galerija v Kašči na Spodnjem trgu, Škofja Loka
Prisluhnite predavanjem na temo tradicionalnih in sodobnih romanj v izvedbi društev, ki tudi sicer organizirajo tovrstna romanja. Nastopili bodo predstavnik Prosvetnega društva Sotočje Škofja Loka, ki bo govoril o tradicionalnih romanjih na Škofjeloškem, Romarsko društvo ŠmaR Žiri, ki bo predstavilo večdnevna romanja na Marijina svetišča v Sloveniji in v sosednjih državah, ter Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji, ki bo opisalo romarske poti po Jakobovi poti v Sloveniji.
Organizator: Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka
Partnerji: Romarsko društvo ŠmaR Žiri, Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji, Župnija Škofja Loka
Kontakt: Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka, martin.krajnik@gmail.com, 031 356 645
SKRIVNOST MARGARETINEGA PRSTANA, POBEG IZ MESTA
29. 9. 2024, 11.00
Mestni trg, Škofja Loka
Leta 1396 loški oskrbnik Nikolaj Loški naroči mestnemu zlatarju in graverju izdelavo magičnega prstana z napisom Caspar Melchior Baltasar, ki naj bi nosilca skrivnostno ščitil pred boleznimi in nevarnostmi. Nikolaj Loški prstan podari mestni gospe Barbari Lambergar, ta pa ga leta 1439 zapusti svoji vnukinji Margareti. Mnogi si ga skušajo prilastiti, zato ga Margareta skrije, v oporoko in svoj dnevnik pa zapiše navodila za iskanje. Za loško gospostvo so to težki časi, saj se na njenih mejah bijejo krvavi boji med Celjani in Habsburžani. Mesto oblega neustrašen celjski vojskovodja Jan Vitovec. Margareta na vrat na nos pobegne iz mesta, prstan pa ostane v Škofji Loki. Ga boste uspeli najti in predati varuhom Margaretinega prstana, preden zaide v sovražnikove roke? Pohitite, da ne ostanete pred mogočnimi mestnimi vrati, ki se kmalu zaprejo …
Organizator: Turistično društvo Škofja Loka
Kontakt: Turistično društvo Škofja Loka, igor@drakulic.eu, 041 344 138
POT V PUŠTAL
30. 9. 2024, 17.30
Zbor: pri kužnem znamenju, Mestni trg, Škofja Loka
Pripovedovalski kolektiv Tu in Tam vas bo popeljal na pravljičen sprehod po tematski poti v Puštal. Spremljale vas bodo zgodbe, ki vam bodo razkrile nekdanja življenja »Puštucov«. Izvedeli boste, kako so s Puštalom povezani hudič, glavniki, žabe in še marsikaj zanimivega. Udeleženci bodo prejeli knjižico kot didaktično-pedagoško pomagalo, na poti do cilja pa jih čaka tudi uspešno reševanje izzivov.
Organizator: Kulturno društvo Grable
Kontakt: Kulturno društvo Grable, drustvograble@gmail.com, 040 623 558
VEIDERJEV VEČER – VOTIVI KOT POMEMBNA KULTURNA DEDIŠČINA NAŠEGA NARODA
30. 9. 2024, 19.45–20.30
Jurjeva dvorana, Stara Loka 64
Gostja večera bo dr. Bojana Rogelj Škafar, kustosinja Slovenskega etnografskega muzeja, ki bo predstavila zgodovino in pomen votivov na Slovenskem, zlasti na Loškem. Pri svetem Juriju v Stari Loki je na praznik svetega Štefana še vedno živ starodaven običaj vsakoletnega votiranja. Dogodek, na katerem bodo na ogled nekatere votivne podobe in predmeti iz fonda Župnije Stara Loka, je zasnovan dovolj široko in poljudno, da bo zanimiv za obiskovalce vseh generacij.
Organizator: Zavod sv. Jurija Stara Loka
Partnerja: Župnija Stara Loka in Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka
Kontakt: Zavod sv. Jurija Stara Loka, urska.florjancic@telemach.net, 031 261 813
SPREHOD MED SUHOZIDI V OBJEMU NARAVE
1. 10. 2024, 15.00
Zbor: dvorišče Loškega gradu
Suhozidna gradnja ali gradnja na suho je veščina zidanja brez veziva in z rabo razpoložljivega lokalnega kamna, ki je pridobljen s čiščenjem in urejanjem zemljišč. Sprehod bomo pričeli na grajskem dvorišču, od koder se bomo podali po poti suhozidne gradnje in ob tem spoznali tudi različne drevesne in rastlinske vrste. Sprehod med suhozidi bosta vodili arhitektka Mateja Kavčič in arboristka Tanja Grmovšek.
Organizator: Občina Škofja Loka
Partner: Zavod 973
Kontakt: Občina Škofja Loka, barbara.pokorn@skofjaloka.si, 04 511 23 42
PO POTEH MIŠKE RUBI
1. 10. 2024, 17.00
Zbor: pri maketi mesta, Cankarjev trg, Škofja Loka
Tematska pot Miške Rubi se vije po starem jedru mesta Škofja Loka in bližnji okolici. V slikanici jo je že prehodila pravljična Miška Rubi s svojimi prijatelji, saj jo je zanimalo, od kod izvira zlati list, ki ga je zaneslo pred njeno hiško pod Homanovo lipo. Skupaj s prijatelji ji je uspelo poiskati izvor skrivnostnega lista. Pridružite se avtorici Darji Čadež in Miški Rubi na pravljični poti, ki je zasnovana tako, da se prepletajo branje, gibanje, ogled znamenitosti našega prelepega mesta in uživanje v lepih razgledih na mesto in okolico.
Organizator: Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka
Kontakt: Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka, info@knjiznica-skofjaloka.si, 04 511 25 00
RAZSTAVA LOPA
1. 10. 2024, 17.00–18.30
OŠ Ivana Groharja
Vabljeni na odprtje razstave, posvečene obnovi 97 let stare lope, ki stoji na podružnični šoli Bukovščica. Razstavljena bodo različna likovna dela učencev in fotografije obnove lope, ki je potekala pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in pri kateri so sodelovali tudi učenci. Namen razstave je ozaveščanje in ohranjanje pomembnosti stavbne dediščine. Ogledate si jo lahko na dan odprtja od 17.00 do 18.30.
Organizator: OŠ Ivana Groharja
Partnerji: Občina Škofja Loka, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Kontakt: OŠ Ivana Groharja, petra.primc-marko@os-igroharja.si, 04 506 11 13
ZVEN DAVNINE: POGOVORNI VEČER Z DANIELOM MUSKOM IN JANIJEM KUTINOM
2. 10. 2024, 18.00
Sokolski dom Škofja Loka
Pogovorni večer z Danielom Muskom in Janijem Kutinom bo razkril zgodbo 6500 let stare jelke iz Čadrga in moč povezovanja pravih ljudi, ki so s svojim znanjem in talentom dragoceni najdbi vdahnili novo namembnost. Iz dragocenega lesa so že nastala in še nastajajo različna glasbila, nekaterim pa bomo prisluhnili tudi na dogodku, ko bo nanja zaigral Samo Kutin.
Organizator: Rokodelski center DUO Škofja Loka, Razvojna agencija Sora, d. o. o.
Partner: Zavod 973
Kontakt: Rokodelski center DUO Škofja Loka, marija.demsar@ra-sora.si, 040 745 153
RAZSTAVA Kulturni popotniki
3. 10. 2024–27. 10. 2024
Odprtje in voden ogled razstave: 3. 10. 2024, 18.00
Sokolski dom Škofja Loka
Razstava likovnih izdelkov otrok škofjeloških šol in vrtca bo ponudila edinstven pogled otrok na naravno in kulturno dediščino. Pri urah likovne umetnosti se bodo podali na različne kulturne in druge tematske poti v okolici Škofje Loke in po Sloveniji. Postali bodo kulturni popotniki in ob tem morda še sami ustvarili kako novo tematsko pot. Umetnine otrok upodabljajo zavedanje o dediščini in njenem ohranjanju.
Organizator: Zavod 973
Partnerji: OŠ Cvetka Golarja, OŠ Škofja Loka-Mesto, OŠ Ivana Groharja, OŠ Jela Janežiča, Vrtec Škofja Loka
Kontakt: Zavod 973, ema.nunar@zavod973.si, 030 612 477
Sokolski dom Škofja Loka: info@sokolskidom.si, 04 511 23 35
RAZSTAVA 8. rokodelske kolonije Navdih
3. 10. 2024–27. 10. 2024
Odprtje in voden ogled razstave: 3. 10. 2024, 18.00
Sokolski dom Škofja Loka
Rokodelke in rokodelci Rokodelskega centra DUO Škofja Loka se sedaj že tradicionalno za tri dni in dve noči srečajo na Breznici pod Lubnikom, kjer ustvarjajo na skupno temo. Letošnjo so naslovili Navdih. Dela, ki so jih ustvarili, bodo predstavili na razstavi v Sokolskem domu Škofja Loka.
Organizator: Rokodelski center DUO Škofja Loka, Razvojna agencija Sora, d. o. o., Zavod KRES
Partner: Zavod 973
Kontakt: Zavod KRES, katka@zavodkres.si, 040 172 636
RAZSTAVA ŠTUDIJSKEGA BRALNEGA KROŽKA KNJIGOSNEDKE
3. 10. 2024–27. 11. 2024
Odprtje: 3. 10. 2024, 18.00
Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka
Vabljeni na ogled razstave Knjigosnedke praznujemo, ki so jo pripravile članice bralnega študijskega krožka. Zgodba o študijskem krožku Knjigosnedke se je začela leta 2005 v majhnem kletnem prostoru Knjižnice Ivana Tavčarja v Škofji Loki, v katerem si je deset bralk pod mentorstvom Nataše Škofic Kranjc želelo oblikovati bralni krožek. Devetnajst let pozneje se nadaljuje z istim žarom in strastjo: Knjigosnedke se vsake dva tedna od jeseni do konec pomladi srečujejo v Krajevni knjižnici Trata ter navdušeno razpravljajo o knjigah. V vseh letih se je nabralo in prebralo skoraj 300 knjig, o katerih so se temeljito pogovorile. Razstava fotografij članice krožka Olge Lipič ujame vzdušje bralnih srečanj in prinaša vpogled v globoke vezi, ki so se spletle z branjem.
Organizator: Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka
Kontakt: Knjižnica Ivana Tavčarja Škofja Loka, info@knjiznica-skofjaloka.si, 04 511 25 00
SEMENJ NA FARI
5. 10. 2024, 8.30–12.30
Trg pred Marijino kapelico pod cerkvijo sv. Jurija, Stara Loka
Semanji dan v najstarejšem delu Škofje Loke Stari Loki nadaljuje tradicijo praznovanja farnega žegnanja na roženvensko nedeljo. Barvita ponudba izdelkov domačih rokodelcev in doma pridelane hrane, prikaz starih običajev in druženje obiskovalcev oživljajo starološki trg ter na novo osmišljajo dragoceno dediščino kraja, prezrto v vsakdanjem hitenju.
Organizator: Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka
Partner: Zavod sv. Jurija Stara Loka
Kontakt: Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, mohoric.nika@gmail.com, 041 515 950
PREPLETANJA (PREPLETENE) POTI GRADIŠČ IN GRADOV NA ŠKOFJELOŠKEM
5. 10. 2024, 9.30–13.30
Zbor: pred Sokolskim domom Škofja Loka
Sprehodili se bomo po Poti treh gradov, ob tem pa opazovali okolico in naravo ter spoznavali zelišča in divje zeli, ki jih še lahko najdemo. Razmišljali bomo o poteh, ki so prednike vodile v naše kraje ali skoznje ter povezovale območje daleč naokoli. Od kod so prišli in kdo so bili prebivalci prazgodovinskih gradišč, ko še ni bilo pisane besede, in kdo so bili prebivalci krajev, omenjenih v darilni listini izpred 1051 let, ki je nastala v nemškem Freisingu? Spoznavali bomo tudi stara rokodelska znanja in z risbo ali sliko upodobili poti in mostove, ki so povezovale naše prednike in nas družijo še dandanes.
Organizator: Zavod KRES
Partner: Zavod 973
Kontakt: Zavod KRES, katka@zavodkres.si, 040 172 636
VODENI OGLED CERKVE MARIJINEGA OZNANJENJA V CRNGROBU
5. 10. 2024, 11.00
Cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu
Ste vedeli, da je cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu ena najstarejših romarskih cerkva na Slovenskem in ena od treh evropskih cerkva, v katerih hranijo kitovo rebro? Te in številne druge zanimivosti lahko izveste na vodenem ogledu, ko vas bo skozi zgodovino crngrobške cerkve popeljal vodič oz. vodička Loškega muzeja. Udeležba je brezplačna, prijave niso potrebne.
Organizator: Loški muzej Škofja Loka
Kontakt: Loški muzej Škofja Loka, info@loski-muzej.si, 04 517 04 00
PO POTI ZNAMENITIH LOČANOV IN Z LOKO POVEZANIH OSEBNOSTI
5. 10. 2024, 16.00
Zbor: Park škofov pod cerkvijo sv. Jurija v Stari Loki
Na sprehodu od Parka škofov v Stari Loki do Aleje znamenitih Ločanov v Škofji Loki bomo ob kiparskih portretih, ki jih je izdelal akademski kipar Metod Frlic, odkrivali uveljavljene osebnosti iz zgodovine Stare Loke in Škofje Loke, ki so pomembno prispevale v zakladnico kulturne dediščine domačega kraja in slovenskega naroda. Vabljeni, da se medgeneracijsko povežemo in prepletemo modrost, mladost, zgodovino, sodobnost, kulturo, umetnost in domoljubje.
Organizator: Zavod sv. Jurija Stara Loka
Partnerji: Župnija Stara Loka, Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, Muzejsko društvo Škofja Loka, Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka in Družinska akademija - Academia familiarum
Kontakt: Zavod sv. Jurija Stara Loka, urska.florjancic@telemach.net, 031 261 813
VODENJE PO TEMATSKI POTI V CRNGROB
6. 10. 2024, 10.00
Zbor: avtobusna postaja Škofja Loka
Tematska Pot v Crngrob vas bo iz Škofje Loke popeljala mimo Stare Loke, vasi Papirnica in Pevnega do cerkve Marijinega oznanjenja v Crngrobu. Na poti boste opazili številna znamenja in kapelice, ki vas bodo opominjali na romarsko naravo poti.
Organizator: Turizem Škofja Loka, Razvojna agencija Sora, d. o. o.
Kontakt: Turizem Škofja Loka, info@visitskofjaloka.si, 04 517 06 00
POT LOČANK
8. 10. 2024, 17.00–18.00
Aleja zaslužnih Ločank in Ločanov, Šolska ulica 1, Škofja Loka
Pot Ločank po mestnem jedru Škofje Loke odkriva pomembne ženske iz loškega okolja, ki so se uveljavile v znanosti, medicini, umetnosti in izobraževanju.
Organizator: Zavod Tri
Kontakt: Zavod Tri, nina@zavod-tri.org, 040 528 387
ROMUALDOVA POT
11. 10. 2024, 17.00
Mestni trg, Škofja Loka
Romualdova tematska pot povezuje 13 postaj Škofjeloškega pasijona. Deloma se prekrivajo s postajami križevega pota, po katerih se v pasijonski procesiji premikajo prizori iz Škofjeloškega pasijona. Od postaje do postaje vas vodi glas patra Romualda, loškega kapucina, ki je pred tremi stoletji v srednjeveški Loki prirejal pasijonske procesije in zapisal najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenščini Škofjeloški pasijon.
Organizator: Turistično društvo Škofja Loka
Kontakt: Turistično društvo Škofja Loka, Igor Drakulić, igor@drakulic.eu, 041 344 138
IMPRESIONIZEM NA GRAJSKEM VRTU
12. 10. 2024, 11.00
Loški muzej Škofja Loka
Ogledali si bomo muzejsko zbirko del Ivana Groharja in se ob reprodukcijah seznanili z obdobjem impresionizma pri nas. Spoznali bomo, na kakšen način so slikali impresionisti, kakšne barve so uporabljali in na kaj so bili pri slikanju najbolj pozorni. Nadaljevali bomo na grajskem vrtu, kjer bomo ustvarjali po načelih impresionizma ter se izmojstrili v mešanju barv, uporabi kratkih črtic in pikic, s katerimi bomo upodobili poljubne motive narave z vrta.
Organizator: Loški muzej Škofja Loka
Kontakt: Loški muzej Škofja Loka, info@loski-muzej.si, 04 517 04 00