Občinski praznik
Praznik občine Škofja Loka
Odlok o grbu, zastavi, prazniku in pečatu občine Škofja Loka (Ur.l. RS, št. 23/1997) določa, da je praznik občine Škofja Loka na dan 30. junija. Na ta dan leta 973 je bila v darilni listini cesarja Otona II prvič omenjena Škofja Loka kot Loka.
Zgodovinski razvoj Škofje Loke
Leta 973 je nemški cesar Oton II. škofu Abrahamu iz Freisinga na Bavarskem podaril večji del Sorškega polja, Selško in Poljansko dolino ter kraj Lonka (zdaj Stara Loka). Loka, ki je imenovana v darilni listini, torej ni današnja Škofja Loka; le-to (Bischoflack) so ustanovili freisinški škofje kmalu po prevzemu oblasti, da so imeli upravno in gospodarsko središče za svojo zemljiško posest. Prvotno se je mesto imenovalo Loka, kar pomeni travnat svet ob vodi, kajti naselje se je začelo razvijati na jasi nad sotočjem obeh Sor. Pozneje pa je dobila pridevek škofja, ker so jo hoteli označiti kot posest freisinških škofov.
Kot trg se Škofja Loka prvič omenja leta 1248, kot mesto pa leta 1274. Starejšemu Placu se je do konca 14. stoletja priključil na spodnji terasi mlajši Lontrg. Zaradi večje varnosti se je v začetku 14. stoletja mesto zaščitilo z obzidjem, skozi katero je vodilo petero vrat. V sklop mestne obrambe je spadal tudi grad. Kdaj so začeli zidati grad, ni znano, je pa stal že v 13. stoletju. Po potresu leta 1511 ga je dal škof Filip na novo sezidati. Od 16. stoletja so se zunaj obzidja razvijala predmestja Trata, Karlovec, Studenec in Kapucinsko predmestje. Mesto je v svoji zgodovini doživelo številne napade, kuge, požare in potrese. Leta 1457 ga je požgal Jan Vitovec, vojskovodja celjskih grofov, leta 1476 so ga napadli Turki. Najhujši potres leta 1511 je mesto hudo poškodoval, vendar ga je škof Filip kmalu obnovil. Od tedaj se je podoba Škofje Loke le malo spreminjala. Velik del mesta sta požgala požara leta 1660 in 1698, ko je pogorel Spodnji trg.
Loško gospostvo sta namesto škofa upravljala oskrbnik, imenovan tudi glavar, in kaščar. Velik del meščanov se je ukvarjal z obrtjo in trgovino. V zvezi s tovorništvom je bila razvita tudi živinoreja. Iz obrti so se proti koncu srednjega veka razvila močna obrtniška združenja – cehi. Vodna moč in podeželsko zaledje sta obrti omogočala močan razvoj. Mnogo je bilo kovačev, čevljarjev, krojačev, krznarjev, tkalcev, barvarjev, mesarjev in pekov. V 17. stoletju so bili cehi na vrhuncu moči. Francoska okupacija je cehovstvo odpravila, vendar so se nekateri cehi ohranili skoraj do druge svetovne vojne. Zelo živahna je bila trgovina z železom, loškim platnom in s siti. Trgovali so lahko le meščani. Razvijala se je tudi trgovina na daljavo (npr. v čedad, Piran). Za naseljeno kmečko okolico je bil tod primeren trg za poljedelske pridelke s Sorškega polja in za živinorejske proizvode iz hribovskih naselij. Vsaka hiša je imela tudi nekaj polja zunaj mestnega obzidja (poljedelstvo, živinoreja), imeli so tudi gozdne parcele.
V srednjem veku je bila Škofja Loka za takratne razmere precej veliko in veljavno mesto. Bila je močno gospodarsko središče, kjer sta prevladovali obrt in trgovina, ter stičišče kulturnih (freskanti, kiparji, stavbeniki) in gospodarskih tokov med Furlanijo in notranjostjo slovenskega ozemlja. Tovorniški promet je šel iz Ljubljanske kotline skozi Škofjo Loko in Poljansko dolino v Posočje in Furlanijo.
Leta 1803 je Avstrija razglasila freisinško ozemlje za državno last, s tem pa je upadel gospodarski pomen Škofje Loke, ki je čedalje bolj zaostajala za Kranjem. Novejši promet je Škofjo Loko pustil ob strani (železnica je mesto obšla, saj je od njega oddaljena 2 km), močno razvita, cehovsko organizirana loška obrt pa je kljubovala razvoju industrije. Obdobje gospodarskega zastoja je trajalo vse do prve svetovne vojne. Odločen korak za gospodarski napredek je Škofja Loka naredila šele po 2. svetovni vojni. Razvoj dveh mest, Škofje Loke in Kranja, tako blizu drug drugega je razumljiv, saj sta bila trga in sedeža dveh različnih fevdalnih oblasti.
Priznanja občine Škofja Loka
Odlok o podeljevanju priznanj občine Škofja Loka, določa naslednja priznanja občine Škofja Loka:
- Naziv častni občan
- Zlati grb občine Škofja Loka
- Srebrni grb občine ŠKofja Loka
- Bronasti grb občine Škofja Loka,
Spominska plaketa občine Škofja Loka.
Dobitnike naziva ČASTNI OBČANI si lahko ogledate natej povezavi.
Občinske nagrade po letih:
Občinske nagrade za leto 2019
Občinske nagrade za leto 2018
Občinske nagrade za leto 2013
Občinske nagrade za leto 2012
Občinske nagrade za leto 2011
Občinske nagrade za leto 2010
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2018:
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje naziv ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA ga. JOŽICI REJEC, Knape 14, Selca - za izredno delovanje in stvaritve na posameznih področjih družbenega življenja ter na področju njenega dela ter za pomemben prispevek k razvoju in ugledu občine v širšem prostoru.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA VRTCU ŠKOFJA LOKA ob 70. letnici uspešnega delovanja.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ŽUPNIJSKI KARITAS ŠKOFJA LOKA - za njeno 25-letnico delovanja in deljenja pomoči v občini Škofja Loka.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA TOMAŽU JENKU - za njegovo dolgoletno uspešno in družbeno pomembno delo predsednika društva - Kulturno umetniško društvo »Janko Krmelj« Reteče – Gorenja vas.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA MARIJI KRAJNIK, Reteč 69, Škofja Loka - za 22-letno organizacijo tradicionalnega literarnega večera v počastitev slovenskega kulturnega praznika pri Kulturnem društvu Reteče in za njeno delo za širjenje kulture pisane besede.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ALENKI FLORENIN – ŽUPANJA POBRATENE OBČINE SOVODNJE OB SOČI - za dolgoletno uspešno sodelovanje in ob praznovanju 40. obletnice pobratenja.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2017:
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje naziv ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA koncertnemu violončelistu MILOŠU MLEJNIKU za izredno delovanje na glasbenem področju ter za pomemben prispevek k ugledu občine v širšem družbenem prostoru
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA MARIJI BOGATAJ za dolgoletno predano delo, kot fizioterapevtka razvojno nevrološke obravnave
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA MIHAELU POTOČNIKU za nesebično, pošteno in dosledno delo v Krajevni skupnosti Bukovica – Bukovščica
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA MARINKINI KNJIŽNICI pri Društvu upokojencev Škofja Loka za uspešno delo v korist starejših občanov
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA RAJKU KRMELJU za njegovo skrbno delo pri tradicionalnem postavljanju Jaslic pri Grebenarju
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2016:
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 OSNOVNI ŠOLI IVANA GROHARJA ŠKOFJA LOKA za 30-letnico delovanja.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 PROSVETNEMU DRUŠTVU SOTOČJE ŠKOFJA LOKA za 20-letno kvalitetno, uspešno, širše družbeno pomembno in izjemno celostno delovanje na področju prosvete in kulture.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 g. MARIJANU NOVAKU za večletno uspešno in družbeno pomembno delo ter za zgledne uspehe in požrtvovalnost na posameznih področjih družbenega življenja, za soustvarjanje izjemno dobrega organiziranega in uspešnega Čebelarskega društva Škofja Loka.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 msgr. dr. ALOJZIJ SNOJ za pomemben prispevek k razvoju in utripu Župnije Stara Loka in celotne dekanije Škofja Loka na področju kulture, vzgoje, pastorale, sociale in infrastrukture ter za njegovo požrtvovalnost in človekoljubnost.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 DRUŠTVU MESTNI PIHALNI ORKESTER ŠKOFJA LOKA za 140-letnico delovanja na področju kulture in s tem prispeva k bogatenju kulturnega življenja v svojem ožjem in širšem okolju.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2015:
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA ZA LETO 2016 ŽUPNIJSKI KARITAS SV. DUH PRI ŠKOFJI LOKI za njeno 25-letno pomoč in delo v službi človekovega dostojanstva.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje Zlati grb Občine Škofja Loka za leto 2015 Janezu Sušniku, Spodnji trg 13, Škofja Loka za prostovoljno gasilstvo v vseh njegovih strukturah in za opravljanje prostovoljnega dela v svojem prostem času, brezplačno ter za uspešno delovanje tudi na drugih področjih družbenega življenja v občini.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje Srebrni grb Občine Škofja Loka za leto 2015 Dieter Thalhammer-ju dolgoletnemu županu mesta Freising in sedanjemu predsedujočemu Partnerschaftsverein Freising e.V,.- Društva pobratenih mest Freising za dve desetletij trajajoča prizadevanja za razvejano prijateljsko in partnersko sodelovanje med Škofjo Loko in Freisingom.
- Občinski svet Občine Škofja Loka podeljuje Srebrni grb Občine Škofja Loka za leto 2015 Vrtcu Sončni žarek, Stara Loka 67, Škofja Loka za večletno uspešno in družbeno pomembno delo ter za zgledne uspehe in požrtvovalnost na posameznih področjih družbenega življenja, še posebej na področju vrtčevskega varstva, vzgoje in izobraževanje najmlajših generacij otrok.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2014:
NAZIV ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
dr. France ŠTUKL za njegovo dolgoletno delovanje na področju arhivistike ter izjemno poznavanje in dokumentiranje zgodovine loških krajev in ljudi
* * *
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
ŠOLSKI CENTER ŠKOFJA LOKA za 125-letno opravljanje poklicnega in strokovnega izobraževanja v Škofji Loki.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Miro DUIČ za večletno uspešno in družbeno pomembno delo ter za zgledne dosežke in požrtvovalnost na področju družbenega življenja.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
LOŠKI MUZEJ ŠKOFJA LOKA za dolgoletno izredno uspešno in družbeno pomembno delo na področju kulture in za izjemno muzejsko razstavo Znanje je luč.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
dr. Jan JELŠIK za dolgoletno požrtvovalno in nesebično delo ter velike zasluge za mednarodno povezovanje Škofje Loke in mesta Tabor.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2013:
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Jože STANONIK za večletno uspešno in prostovoljno delo, za zgledne uspehe in požrtvovalno delo na različnih področjih družbenega življenja predvsem za njegov izjemen prispevek v Planinskem društvu Škofja Loka.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Valentin JESENOVEC za njegovo dolgoletno prostovoljno delo na številnih področjih družbenega življenja – kulturnem, športnem in drugih področjih.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Štefan KALAMAR za njegovo več desetletno delo v različnih neprofitnih in človekoljubnih organizacijah.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejmejo:
Mentorji in koordinatorji programa MEPI – mednarodno priznanje za mlade v Škofji Loki (Gimnazija Škofja Loka, OŠ Škofja Loka – Mesto, OŠ Ivana Groharja in OŠ Cvetka Golarja) za prostovoljno delo v preteklih devetih letih, kjer so znatno prispevali k nacionalni ter mednarodni prepoznavnosti in napredku programa MEPI.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
LAS – Lokalna akcijska skupina za dosežene uspehe in desetletno javno delovanje na področju preventive in različnih odvisnosti
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2012:
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Ivan KRIŽNAR za vsestransko dejavnost: športno, družbeno, kulturno in splošno – koristno v Občini Škofja Loka in širše ter ob njegovem okroglem jubileju – 80-letnici.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Zdenko TOMC za aktivno družbeno politično delovanje na vseh področjih osebnega udejstvovanja invalidske problematike v Republiki Sloveniji
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Boris MESEC za inovativnost, podjetništvo in prodor na tuje trge s svojim podjetjem Mebor, d.o.o.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Silva ŽONTAR za njeno požrtvovalno, solidarno in prostovoljno delo z diabetiki
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2011:
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Alojzij Pavel FLORJANČIČ za dolgoletno izjemno ustvarjalno in plodno publicistično, uredniško ter organizacijsko – vodstveno delo na področju domoznanstva.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejmejo:
SKAVTI iz Stega Škofja Loka 1 za njihovo 20. letno kvalitetno, širše družbeno in izjemno celostno delovanje na področju vzgoje.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Borjana KOŽELJ za ustanovitev in sedemletno uspešno vodenje Univerze za tretje življenjsko obdobje pri Društvu upokojencev v Škofji Loki.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2010:
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
BALINARSKO DRUŠTVO LOKATEKS TRATA - za petdeset let njihovega delovanja.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
ČEBELARSKO DRUŠTVO Škofja Loka - za njihov trud pri ohranjanju biotske pestrosti, zagotavljanju hrane in siceršnji napredek čebelarjenja v Skofji Loki.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Mara JELOVŠEK - za njeno dolgoletno dragoceno in nadvse požrtvovalno delo z mladimi v Občini Škofja Loka.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Ivan KOŽUH - za njegovo prizadevanje, da bi bilo življenje v naši občini lepše in bolj prijazno.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Lea MLAKAR kot pobudnica in koordinatorica vseslovenske akcije OČISTIMO SLOVENIJO V ENEM DNEVU za Občino Škofja Loka.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2009:
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Peter POKORN - za dolgoletno uspešno in družbeno pomembno delo, s katerim je bistveno pripomogel k ohranjanju loške, gorenjske in slovenske duhovne in kulturne dediščine – priznanje za življenjsko delo ob njegovi 70. letnici.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Zorica ŠKORC - za njeno dolgoletno predano in nesebično delo na področju socialnega varstva, še posebej na področju dela z otroci in mladostniki.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
DRUŠTVO UPOKOJENCEV Škofja Loka - za 60 letno uspešno delo, v katerih je Društvo upokojencev postalo eno najuspešnejših društev v Sloveniji, ki s svojimi preko dva tisoč članicami in člani deluje na izobraževalnem, kulturnem, športnem, človekočjubnem in družabnem področju, ob tem pa uspešno sodeluje z mnogimi sorodnimi organizacijami in lokalno skupnostjo.
OBČINSKE NAGRADE ZA LETO 2008:
NAZIV ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
akademski slikar Franc NOVINC – za svoje dolgoletno, izredno plodno delovanje in svoje stvaritve ter uspehe, s katerimi je močno prispeval k ugledu in napredku naše občine ter k njeni večji prepoznavnosti.
* * *
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
zdravnik – diabetolog g. Tomaž CAMLEK, dr. med. – za dolgoletne dosežke v preteklih letih kot zdravnik – diabetolog, s katerimi je pomembno prispeval k razvoju in ugledu občine.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
ROKOMETNO DRUŠTVO ŠKOFJA LOKA – za dolgoletno izredno uspešno delo na področju športa in vzgoje mladine, s katerim so loški rokometaši in rokometašice pomembno prispevali k ugledu in napredku Škofje Loke.
* * *
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Ciril PETERNEL – za dolgoletno uspešno in požrtvovalno delo v Krajevni skupnosti Trata in na drugih področjih družbenega življenja.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
mag. Mirjam JAN BLAŽIČ – za dolgoletno izredno uspešno in družbeno pomembno delo na področju gospodarstva ter tudi drugih področij javnega življenja v občini Škofja Loka, ki je pomembno prispevalo k razvoju in ugledu občine.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Rok POTOČNIK - za aktivno sodelovanje v Prostovoljnem gasilskem društvu Bukovica in sodelovanje v Krajevni skupnosti Bukovica – Bukovščica.
* * *
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA prejme:
Stanislav FERLE - za prizadevno in nesebično delo v Krajevni skupnosti Zminec.