Programski dokumenti
Načrt javne razsvetljave v občini Škofja Loka
Skladno z Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Uradni list RS, št. 81/07, 109/07, 62/10 in 46/13) mora imeti Občina Škofja Loka kot upravljavec razsvetljave izdelan načrt razsvetljave, ki vsebuje podatke o upravljavcu razsvetljave in virih svetlobe:
Načrt razsvetljave Občine Škofja Loka 2016
Načrt razsvetljave Občine Škofja Loka 2009
Strategija razvoja Občine Škofja Loka 2025+Občinski svet Občine Škofja Loka je na 33. seji, 19. junija 2014, sprejel Strategijo razvoja Občine Škofja Loka 2025+Dokument je dosegljiv na tej povezavi. Za dostop do dokumenta potrebujete Adobe Reader, dosegljiv na tej povezavi
Priloga 3 Analiza spletnega vprašalnika Strategija Skofja Loka 2025
Priloga 4 Analitika Strategija Skofja Loka 2025
Program varstva okolja za zrak za Občino Škofja Loka za obdobje 2014 -2019
Program varstva okolja za zrak za Občino Škofja Loka za obdobje 2014 -2019
ki ga je sprejel Občinski svet Občine Škofja Loka na svoji 31. redni seji, 10. aprila 2014.
Dokument (PDF format)
Lokalni energetski koncept občine Škofja Loka - LEK (marec 2019)
Lokalni energetski koncept Občine Škofja Loka (LEK) predstavlja obvezno strokovno podlago za pripravo prostorskih načrtov lokalnih skupnosti - občin. Z uveljavitvijo LEK-a smo organi lokalne skupnosti ter tudi izvajalci energetskih dejavnosti na območju naše občine dolžni svoje razvojne dokumente ter delovanje uskladiti s cilji in ukrepi, kot jih predvideva LEK.
LEK omogoča:
- spremljanje, ugotavljanje in dokumentiranje porabe energije in sprememb energetskega in okoljskega stanja,
- kreiranje kratkoročne in dolgoročne energetske politike,
- izbiro in določitev ciljev energetskega načrtovanja in energetske politike v občini,
- oblikovanje in primerjavo različnih alternativ in scenarijev možnega energetskega in s tem povezanega gospodarskega razvoja,
- pregled ukrepov za učinkovito izboljšanje energetskega stanja in s tem tudi stanja okolja.
Učinkovita raba energije (URE) pomembno prispeva k zagotavljanju strateške zanesljivosti oskrbe z zmanjšanjem odvisnosti od uvoza fosilnih goriv. Energetska učinkovitost je med stroškovno najbolj učinkovitimi ukrepi za doseganje ciljev zmanjševanja emisij toplogrednih plinov (TGP) in doseganja 25-odstotnega ciljnega deleža obnovljivih virov energije (OVE) v bilanci rabe bruto končne energije do leta 2020. Za gospodinjstva je energetska učinkovitost ključna tudi za obvladovanje stroškov, krepitev kupne moči in izboljšanje kakovosti bivanja, tudi v luči prilagajanja na podnebne spremembe.
Učinkovita raba energije (URE), izkoriščanje obnovljivih virov energije (OVE) ter razvoj naprednih energetskih sistemov so vodilne smernice za prehod v »nizkoogljično družbo«. To sicer zahteva celovito preobrazbo družbe, kar predstavlja izziv in nove priložnosti tudi za razvoj gospodarstva in izboljšanje kakovosti življenja. po LEK-u je to dosegljivo z zasledovanjem ključnih prioritet:
- s povečanjem energetske učinkovitosti,
- s postopno spremembo strukture proizvodnih virov in rabe energije na nizkoogljične vire energije,
- s povečanjem deleža obnovljivih virov in
- z razvojem naprednih energetskih sistemov.
Če želimo območje Občine Škofja Loka priključiti »zelenim območjem Evrope«, se moramo priključiti sistemu in prispevati k strateškim usmeritvam. Ključni izzivi:
- prestrukturiranje rabe energije v prometu
- opuščanje fosilnih goriv za proizvodnjo električne energije
- odločitev o stopnji uvozne odvisnosti, ki je povezana z odločitvijo o dolgoročni rabi jedrske energije
- sledenje tehnološkemu razvoju in izkoriščanje priložnosti.
Verjamemo, da pričujoči dokument za obdobje naslednjih desetih let, seveda s sprotnim ažuriranjem podatkov, z dopolnjevanjem, z novimi rešitvami in aktivnostim, predvsem pa z aktivnim sodelovanjem vseh deležnikov s področja rabe energije na širšem območju občine, lahko znatno prispeva k uresničevanju zastavljenih ciljev.
Objavljeno: 19. marca 2019
Lokalni energetski koncept Občine Škofja Loka – POVZETEK (dokument v tiskani obliki in v celotnem obsegu je mogoče pregledati na Občinski upravi Občine Škofja Loka)
Soglasje o skladnosti predloga Lokalnega energetskega koncepta Občine Škofja Loka
Sklep št. 51 Občinskega sveta Občine Škofja Loka
ARHIV - Lokalni energetski koncept občine Škofja Loka - LEK (marec 2012)
Občinski svet Občine Škofja Loka je na svoji 12. redni seji. 16.2.2012 potrdil "Lokalni energetski koncept Občine Škofja Loka".
Lokalni energetski koncept (v nadaljevanju LEK) je dokument, ki skladno z nacionalnim energetskim programom opredeljuje načrt razvoja energetike v lokalni skupnosti. Zahteva po izdelavi lokalnega energetskega koncepta izhaja iz določil 17. člena Energetskega zakona (Ur. l. RS, št. 27/2007-UPB2, 70/2008, 22/2010).
Izdelava LEK zajema celovito oceno možnosti ter rešitev za načrtovanje občinske energetske strategije, z namenom prispevati k dvigu energetske in ekonomske učinkovitosti vseh subjektov v občini kot tudi uvajanju novih energetskih rešitev. LEK tako prispeva tudi k povečevanju osveščenosti in informiranosti porabnikov energije v občini.
S sprejetim lokalnim energetskim konceptom se lahko zmanjšajo stroški oskrbe z energijo v občini, spodbuja pa se tudi razvoj novih sistemov in tehnologij na področju učinkovite rabe energije (v nadaljevanju URE) in obnovljivih virov energije (v nadaljevanju OVE), ki zagotavljajo višji življenjski standard.
Izdelan lokalni energetski koncept je podlaga pri prostorskem načrtovanju občine, ki zagotavljala energetsko in distribucijsko učinkovitost, učinkovit urban razvoj, kot tudi trajnostno prometno ureditev itd. Sprejet in potrjen lokalni energetski koncept je velikokrat tudi podlaga za pridobitev sredstev za financiranje različnih projektov.
Pričujoči Lokalni energetski koncept Občine Škofja Loka je izdelan v sladu z določili Energetskega zakona (EZ-UPB1 Ur. l. RS, št. 27/07, 70/08, 22/09), Resolucije o nacionalnem energetskem programu (ReNEP- Ur. l. RS, št. 57/04) in Pravilnika o metodologiji in obveznih sestavinah lokalnih energetskih konceptov (Ur. l. RS, št. 74/09).
Lokalni energetski koncept Občine Škofja Loka - končno poročilo
Priloge LEK:
- Priloga A Pregledna karta občine Škofja Loka
- Priloga B Situacija s prikazom naselij v občini Škofja Loka
- Priloga C Situacija s prikazom območij Natura 2000, EPO, NV, ZO in mokrišča
- Priloga D Situacija s prikazom gozdnih površin v občini
- Priloga E Situacija s prikazom dejanske rabe tal v občini
- Priloga F Situacija s prikazom lokacij večjih kotlovnic v občini
- Priloga G Situacija s prikazom poteka elektro omrežja
- Priloga H Situacija s prikazom poteka plinovodnega omrežja
Občinski program varnosti (2016)Program varnosti
REGIONALNI RAZVOJNI PROGRAM Gorenjske 2021–2027
Več najdete na strani www.bsc-kranj.si, dokument pa lahko tudi prelistate (KLIK).
Stanovanjski program, sprejet v letu 2004
Stanovanjski program Občine Škofja Loka (.pdf)
RAZVOJ ŠIROKOPASOVNEGA OMREŽJA
Načrt razvoja odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij naslednje generacije v Občini Škofja Loka (v nadaljevanju Načrt razvoja) je dokument dolgoročnega razvojnega načrtovanja, s katerim želi občina oceniti stanje pokritosti, dejansko potrebo po širokopasovnem omrežju, razpoložljivost ostale javne gospodarske infrastrukture in vrednost potrebnih investicij na omenjenem geografskem območju. Na tej podlagi pristojni organi lokalne skupnosti izrazijo javni interes in sprejmejo ustrezne odločitve o sodelovanju v aktivnostih za zagotovitev širokopasovne infrastrukture za prebivalce, ki živijo na območjih, na katerih ne obstaja tržni interes za gradnjo le-te.
Občina Škofja Loka želi vsem svojim občanom zagotoviti možnost širokopasovnih priključkov in jim s tem omogočiti dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin in storitev. Širokopasovna infrastruktura elektronskih komunikacij je danes ključni pospeševalec gospodarskega in socialnega razvoja lokalnih skupnosti, ki ima neposreden vpliv na razvoj podjetništva, preprečevanje bega možganov v druge regije, ipd.
Namen Načrta razvoja je tako ugotoviti dejansko stanje in potrebe po širokopasovni infrastrukturi v Občini Škofja Loka. Del načrta je namenjen tudi identifikaciji belih lis ter posledično možnih načinov pridobivanja javnih sredstev za izvedbo projekta gradnje širokopasovnih omrežij na belih lisah. Bele lise so definirane kot območja, kjer ni obstoječih širokopasovnih priključkov naslednje generacije, oziroma ni tržnega interesa za njihovo gradnjo s strani komercialnih ponudnikov. To pomeni, da v naslednjih treh letih operaterji elektronskih komunikacij ne načrtujejo gradnje omrežij, ki bi omogočila dostop do interneta s hitrostjo 100 Mb/s.
Ministrstvo za javno upravo je dne 08.11.2017 objavilo seznam belih lis po natančnih naslovih v geografskih segmentih goste in redke poseljenosti.
V Občini Škofja Loka so bila v testiranje tržnega interesa vključena vsa naselja razen naselij Binkelj, Stara Loka in Škofja Loka, ki so bila izvzeta zaradi goste poseljenosti. Rezultat testiranja je pokazal, da je v občini 115 gospodinjstev, ki so bila identificirana kot bela lisa.
Financiranje projekta se zagotavlja iz naslednjih virov:
- Zasebna sredstva zasebnega partnerja, ki bo zgradil in upravljal zgrajeno omrežje. Njegov vložek bo v primeru gradnje z javnim sofinanciranjem znašal najmanj 50 % investicijskih stroškov, v primeru gradnje z lastnimi sredstvi pa zasebni partner v celoti zagotovi vire financiranja investicije.
- Javna sredstva iz strukturnih skladov (ESRR, EKS), ki bodo predstavljala največ 50 % delež pri financiranju upravičenih investicijskih stroškov projekta.
Objavljeno: april 2018