Regijsko srečanje občin na poti brez odpadkov
V Čebelarskem centru Gorenjske v Lescah je včeraj potekalo 2. Regijsko srečanje gorenjskih občin na poti brez odpadkov, ki ga je organizirala Razvojna agencija Sora v sodelovanju z organizacijo Ekologi brez meja. Dogodek je združil predstavnike občin, komunalnih podjetij, razvojnih agencij in drugih deležnikov, ki si prizadevajo za zmanjševanje odpadkov in uvajanje trajnostnih praks v lokalnih skupnostih.
Uvodoma sta zbrane nagovorila soorganizatorja dogodka Anita Pokorn Oman, iz Razvojne agencije Sora (RAS) in Jaka Kranjc iz organizacije Ekologi brez meja (EBM). Uvodoma je Žaklina Žnajder (EBM) predstavila trenutno stanje v mreži Zero Waste občin na Gorenjskem. V mrežo Zero Waste je vključenih kar 11 od 18 gorenjskih občin, ki skupaj pokrivajo skoraj 25 % prebivalstva in so doslej preprečile nastanek vsaj 20.470 ton mešanih komunalnih odpadkov. Kot poudarja Pokorn Omanova je zato res ključno, da smo regijsko povezani in skupaj rešujemo izzive, s katerimi se soočamo vsi deležniki.
Med pomembnimi novostmi, ki so bile izpostavljene na srečanju, so bile smernice za uvajanje sistemov ponovne uporabe nova evropska direktiva, ki zahteva ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Predstavljeni so bili tudi različni projekti in iniciative, ki omogočajo skupno aktivnost na področju zmanjševanja odpadkov in ponovne rabe.
V nadaljevanju je potekala delavnica, kjer so vsi udeleženci izmenjali primere dobrih praks učinkovito izvedenih Zero Waste ukrepov, med zanimivejšimi so bili nadgrajeno plačevanje komunalnih odpadkov glede na število odvozov in volumen zabojnika za mešane odpadke, uvedba vračjivih kozarčkov na prireditvah, pregledovanje zabojnikov, uvedba biološko dinamičnega vrta za pridelavo pridelkov za vrtce in šole, akcije zmanjševanja sveč na pokopališčih z uvedbo zelene straže, številne izmenjevalnice sezonskih potrebščin in oblačil, itd. Udeleženci dogodka so se strinjali, da je izmenjava dobrih praks motivacija za nadaljnje delo, saj s strani “sosednje komunale ali občine” dobiš informacije iz prve roke, da so rešitve možne in realno izvedljive v praksi.
Na srečanju je v nadaljevanju potekala tudi aktivna razprava o izzivih, s katerimi se spopadajo komunalna podjetja in občine, kot so neprimerno odlaganje odpadkov na skupna zbirna mesta (ekološke otoke), zato že načrtujejo prihodnje akcije na tem področju. Jerca Prezelj iz Komunale Škofja Loka, ki je kot prva uvedla celoten servis vračljivih kozarčkov, je vsem zainteresiranim predstavila tudi njihovo izkušnjo in izzive, da bo lahko prenos te prakse zaživel tudi širše v regiji.