Sakralna dediščina povezuje in bogati
SAKRALNA DEDIŠČINA POVEZUJE IN BOGATI
Trajanje operacije: 15. 3. 2025 do 30. 11. 2026
KRATEK OPIS
Cerkve kot edinstveni sakralni objekti na Škofjeloškem predstavljajo bogato in nenadomestljivo kulturno dediščino, ki jo je potrebno ohraniti. Z dodatnimi koncertnimi in turistično – izobraževalnimi vsebinami pa lahko doprinesejo k povezovanju turističnih akterjev na podeželju in turistični prepoznavnosti krajev.
V treh Marijinih cerkvah bomo s predstavitvijo Marijinih pesmi iz največje srednjeveške zbirke izpeljali dodatne vsebine, ki bodo med drugim vključevale vodene oglede, razstavo predmetov v njihovem izvornem okolju in koncerte, ki bodo nadgradili že uveljavljene lokalne dogodke.
Sakralna dediščina in umetnost bosta tako postala dostopnejša tako turistom kot lokalnemu prebivalstvu, vse udeležence dogodkov bomo spodbudili tudi k spoštovanju vrednot prostora, dediščine in umetniškega ustvarjanja.
S postavitvijo ekološkega stranišča ob cerkvi v Crngrobu in ureditvijo dostopa do stranišča bomo podprli tudi stalna prizadevanja za obnovo te cerkve.
Vsebina projekta nadaljuje aktivnosti za ohranjanje kulturne dediščine ter popularizacijo umetnosti z vključevanjem različnih ustvarjalcev, tudi iz lokalnega okolja.
CILJI OPERACIJE
Cerkve so zaradi svojih akustičnih in duhovnih danosti svojevrsten prostor za izvedbo najrazličnejših dogodkov, ki so lahko zanimivi tudi za tiste, ki sicer v cerkve ne zahajajo.
Aktivnosti, s katerimi populariziramo bogato sakralno dediščino cerkev na Loškem in ki nadgrajujejo osnovno liturgično vlogo cerkev, so:
a) redna strokovna in turistična vodenja po cerkvi v Crngrobu
b) razstava na osnovi raziskave freske Sv. Nedelje, ki bo postavljena v njenem izvornem okolju, tam, kjer je pravzaprav nastala in kjer jo je načel zob časa
c) štirje koncerti Marijinih pesmi v treh Marijinih cerkvah, in sicer uvodni in zaključni koncert v Crngrobu, koncert na Bukovem Vrhu in v Davči.
Ti koncerti bodo nadgradili tradicionalne, lokalne dogodke, ki so med prebivalci dobro sprejeti in dobro obiskani, organizatorji le-teh pa podpirajo sodelovanje v projektu, ker si vsako leto z minimalnimi sredstvi prizadevajo, da svoje programe obogatijo.
Glede na to, da je crngrobška cerkev ena najlepših gotskih cerkva na Slovenskem, beleži precejšen obisk turistov, ki trenutno nimajo možnosti uporabe stranišča. Občina Škofja Loka na ta problem odgovarja s postavitvijo ekološkega stranišča in ustrezno ureditvijo dostopa do stranišča.
REZULTATI PROJEKTA:
- Redna mesečna partnerska srečanja in usklajevanje aktivnosti
- Redna strokovna in turistična vodenja po cerkvi v Crngrobu v izvedbi Muzeja Škofja Loka in Društva Lonke, s čimer zagotavljamo tudi odprtje cerkve za zainteresirano javnost
- Nadgradnja lokalnih dogodkov z novimi vsebinami ter inovativna izvedba 4-ih koncertov Marijinih pesmi največje zbirke srednjeveških pesmi v 3-eh Marijinih cerkvah
- Predstavitev sakralne dediščine osnovnošolcem – izvedeno brezplačno vodenje za otroke z nastopom glasbene šole v cerkvi v Crngrobu
- Postavitev razstave v cerkvi v Crngrobu na temo raziskave freske Sv. Nedelje
- Izvedba naložbe - postavitev ekološkega WC-ja v neposredni bližini crngrobške cerkve
- Promocija projekta in aktivnosti
3 logotipi + povezava na https://evropskasredstva.si
Sodelujoči partnerji:
· Razvojna agencija Sora d.o.o, Poljanska cesta 2, Škofja Loka – vodilni partner, W: www.ra-sora.si
· Občina Škofja Loka, Mestni trg 15, Škofja Loka – partner; W: www.skofjaloka.si
· Loški muzej Škofja Loka, Grajska pot 13, Škofja Loka – partner; W: www.loski-muzej.si
· Kulturno zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, Stara Loka 26, Škofja Loka - partner, W: www.staraloka.si