Mednarodno srečanje v partnerski občini Maasmechelen (27. - 31.10.2010)
Mednarodno srečanje v Maasmechelenu
27. - 31. oktober 2010
Sreda, 27/10/2010
Gostitelji so nas pričakali pred cerkvijo sv. Barbare – zavetnice rudarjev v Občini Maasmechelen. Po zaključeni večerji je sledilo še nekaj narodnozabavnih viž v slovenskem jeziku. Med tem časom nas je Jef Albrecht, podžupan občine Maasmechelen in predsednik Komisije za pobratenje seznanil z našimi gostitelji, s katerimi smo nato skupaj odšli po domovih.
Četrtek, 28/10/2010
Ogled centra Mané in njegovo delovanje (rehabilitacijski dnevni center)
V Centru Manè nas je najprej presenetila njegova velikost, saj je center sestavljen iz različnih bivalnih oddelkov.
V sklopu centra sta bivalno skupnost in rehabilitacijski dnevni center.
Po uvodnem pozdravu je direktorica škofjeloškega Centra za socialno delo Ivana Košir Erman predstavila delo in vlogo takšnih centrov v Sloveniji. Nato je sledila še predstavitev direktorice s Centra Manè.
V rehabilitacijskem dnevnem centru imajo vse prostore prilagojene uporabnikom (veliki hodniki, prilagojena stranišča in kopalnice, npr. kuhinjo s premičnimi elementi, da lahko tudi oseba, ki je na invalidskem vozičku pripravi kosilo in pospravi mizo...).
Navdušil nas je tudi delovni prostor, kjer uporabniki izdelujejo izdelke za nadaljno prodajo ( izdelujejo sveče, pletejo razne košare, košarice iz vrbovih vej, izdelujejo tapiserije in ostale izdelke iz vrvic, čestitke, slikajo slike – akvarele). Med drugim smo spoznali gospo, ki slika z usti. Risala je akvarel – Sončni zahod.
V bivalni skupnosti imajo stanovalci vsak svojo sobo z dostopom na teraso, skupaj pa se srečujejo v za to določenih dnevnih prostorih. Njihove sobe so velike, prostorne in zračne, vsak ima svojo zasebnost.
Vsak izmed uporabnikov ima pred svojo sobo ličen nabiralnik, v katerem se mu lahko pusti sporočilo. Lahko pa sam uporabnik poda svoje predloge, ki jih prav tako pusti v nabiralniku.
Po zaključenem ogledu centra so nas zaposleni še enkrat lepo pozdravili, se zahvalili za obisk in se priporočili za obisk v naši občini Škofja Loka. Želeli so spoznati tudi naše bivalne centre in njihovo organiziranost.
Dom ostarelih “Heyvis”, ogled doma in delovanje dnevnega centra
V domu ostarelih Heyvis so nam prav tako pripravili diaprojekcijo, kjer so predstavili svojo široko paleto dejavnosti. Presenetilo nas je, koliko prostovoljcev, starejših od 50 oz. 60 let, sodeluje pri vsakdanjih opravilih nudenja pomoči starejšim osebam (razna spremstva, kuhanje, pospravljanje…). Npr. pri nas v Sloveniji se za prostovoljstvo odločajo predvsem mladi.
Ogledali smo si tudi dnevni center, kjer se uporabniki lahko družijo med seboj, se ukvarjajo z raznimi družabnimi igrami, ali le sedijo na počivalnikih in se pogovarjajo z ostalimi.
Za ostale uporabnike, ki so za stalno nastanjeni v domu ostarelih je prav tako lepo poskrbljeno. Prav tako so vsi prostori prilagojeni uporabnikom (kopalnice, wc-ji, hodniki, dvigala…).
Tudi tu so nas zaposleni lepo sprejeli in nam prikazali, kakšna je njihova organizacija in sodelovanje pri organiziranju dela s starostniki.
Ogled storitvenega podjetniškega centra “De Bolster”
Iz prostorov nekdanjega samostana so preuredili v Storitveno podjetniški center, ki je namenjen starejši populaciji. Vsak dan se srečujejo in udeležijo različnih brezplačnih tečajev: računalništvo, bralne urice, priprava izdelkov za razstave, telovadbo… S tem delom dobijo veliko novega znanja in veščin.
Ko smo bili na obisku se je ena skupina ravno pripravljala na praznovanje “Noč čarovnic”. Tudi tu se veliko prostovoljcev, ki se ukvarjajo z njimi. Presenetilo nas je, da so kapelo preuredili v dvorano za različne družabne dogodke, med drugim tudi telovadnico, kjer sedaj izvajajo tečaj joge.
Odprtje razstave “Voda, naše upanje" v organizaciji Občine Maamechelen in Veleposlaništva RS v Belgiji in uradni sprejem
Razstava, ki je bila predstavljena tudi v Bruslju je bila lepo organizirana in vsebinsko dobro pripravljena. Z obiskom nas je počastila tudi veleposlanica RS v Bruslju nj. eksc. mag. Anita Pipan.
Čeprav smo bili v tujini šele en dan, je razstava v nas vzbudila prijetne občutke domačnosti. S svojim nastopom je odprtje razstave popestril tudi škofjeloški folklorni ansambel. Pogoščeni smo bili s slovensko potico in vinom.
Petek, 29/10/2010
Organizacija, delovanje in struktura mladinske politike v Maasmechelenu
Organizacijo, delovanje in struktoro mladinske politike v občini Maasmechelen je predstavil Jos Hermans, zaposlen na občini kot vodja družbenih dejavnosti za mladino in izobraževanje.
Predstavil nam je mladinsko politiko v Maasmechelnu in razvejano obliko različnih dejavnosti za otroke in mladostnike. Naša skupina si je ogledala mladinski center Asteroid, kjer v notranjih prostorih in v okolici centra izvajajo dejavnosti za otroke in mladino.
V centru imajo v spodnjih prostorih otroško igrišče, stezo za rolkanje, in prostore za izvajanje delavnic ter prostore kjer se z igranjem na različne inštrumente lahko predstavljajo mlade še neuveljavljene skupine.
Okoli centra imajo v gozdu postavljena različna otroška igrišča, s tobogani, plezalnimi stenami, gugalnicami, različnimi hiškami in opazovalnicami, kjer lahko otroci preživljajo svoj prosti čas z animatorji. Vsak dan se jim pridruži približno ok. 300 otrok.
Zvečer smo se vrnili v mladinski center Asteroid, kjer so naše predstavnice iz Centra za socialno delo Škofja Loka (Vesna in Zala), predstavnici PUM-a Martina in Maruša ter predstavnica LAS-a Alenka Okorn predstavile svoje dejavnosti, ki se izvajajo na področju mladinske politike v Občini Škofja Loka.
Socialni podjetniški center Maasmechelen
Socialni podjetniški center v Maasmechelenu je bil ustanovljen leta 1998, leta 2001 so svojemu namenu predali prvi sklop proizvodnje, leta 2004 pa drugi sklop proizvodnje. Njihove prednostne naloge so predvsem:
- spremljati in uresničevati lokalno politiko zaposlovanja,
- poskrbeti za delovne izkušnje ljudi, ki so težje zaposljivi,
- ustanoviti službe za specialne skupine kot so: imigranti, starejši, socialno izključeni,
- promovirati socialno podjetništvo kot specifičen in dragocen model zaposlovanja.
Poslužujejo se šestih različnih načinov zaposlovanja, to so vsi praktični načini zaposlovanja: - odstranjevanje raznovrstnih odpadkov, likanje, vzdrževanje parkov in okolice v lokalni skupnosti,
- delavnice, kjer se ukvarjajo z izdelavo, montažo lesenih izdelkov in pol izdelkov,
- komunalna skrb za vrtove in parke,
- proizvodnja kovinske galanterije,
- recikliranje izdelkov in polizdelkov, prodaja izdelkov (second shop),
- zlaganje in pakiranje izdelkov.
V primerjavi z RS je tu velik poudarek na praktičnem usposabljanju. V Sloveniji je bolj razvito teoretično usposabljanje kot npr. knjigovodstvo, računalništvo, računovodstvo…
Sobota, 30/10/2010
Obisk Mestne hiše Maasmechelen – delavnica z evalvacijo
Pri delavnici z evalvacijo, je vsak posameznik predstavil svoj pogled na samo mednarodno srečanje, kaj od vsega predstavljenega ga je najbolj pritegnilo in kakšna je primerjava njegovega dela oz. dejavnosti s prikazanimi dejavnostmi v Občini Maasmechelen.
Ogledali smo si film s predstavitvijo Občine Maasmechelen in si tako razširili naše obzorje o okolju, v katerem smo preživeli štiri dni. Enotni smo si bili, da si naslednjič za oddih izberemo državo, ki nima morja in gora, ima pa druge lepe in naravne znamenitosti, ki so prav tako zanimive za preživljanje dopustniških dni.
Obisk turističnega centra
V turističnem centru so nam na zanimiv način prikazali zgodovino in kulturo občine Maasmechelena, njegove značilnosti in naravne lepote.
Z obiskom smo bili izredno zadovoljni.
Praznovanje 50. letnice delovanja Slovenskega kulturnega in pevskega društva Slomšek v kulturnem centru mesta Maasmechelna
Ob zaključku našega mednarodnega srečanja smo bili prisotni na praznovanju 50. letnice društva Slomšek, v katerem so sodelovali pevski zbor društva Slomšek folklorna skupina Škofja Loka in ansambel Ideal.
Program se je pričel s sveto mašo, nadaljeval pa z nastopi pevskega zbora in folklorne skupine. Z obiskom 50. letnice je Slovence živeče v Belgiji nagovoril poslanec Evropskega parlamenta Lojze Peterle. Prijeten večer se je zaključil ob zvokih ansambla Ideal, ki je s slovensko pesmijo poskrbel, da je le ta odmevala še dolgo v noč.
*****************************************************************
Mednarodno srečanje, ki je temeljilo na izmenjavi izkušenj in spoznavanju delovanja občine Maasmechelen na družbenem področju s poudarkom na socialni in mladinski politiki, je vsakemu posamezniku pustilo izkušnje in spomine, ki jih bo lahko s pridom uporabil na področju svojega dela.
Za prostovoljce, ki so se tega srečanja udeležili pa je bila to predvsem nagrada in širitev obzorja dela, ki se bo z navdušenjem tudi b naprej prenašala na nove rodove.
Poročilo pripravila: Alenka Okorn, predsednica skupine LAS v okviru Občine Škofja Loka