Odkritje spominske plošče Ivanu Omanu
Na Omanovi domačiji pri Karlinu v Zmincu je najprej spregovoril župan Tine Radinja, ki je med drugim izpostavil pomen sodelovanja in skrbi za javno dobro. »V naši tisočletni zgodovini je bilo mnogo slavnih, zaslužnih in znanih Ločank in Ločanov. Ivan Oman ima med njimi prav posebno mesto. Njegova zavezanost za javno, za skupno dobro, pripravljenost, da poleg skrbi za kmetijo in družino naredi ogromno za to, da bi bilo v Sloveniji bolje, je tisto, po čemer se ga spominjamo. Verjamem, da se bo s simbolnim dejanjem, odkritjem spominske plošče, ta spomin ohranjali in prenašal naprej,« je župan povedal ob zaključku svojega govora.
V nadaljevanju je spregovoril predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in družini Oman izrazil hvaležnost, da z razumevanjem sprejema pomen dediščine za njih in za vse Slovence pomembnega Ivana Omana, narodnega buditelja. "Zaradi njegovega dela v Slovenski kmečki zvezi, v Predsedstvu Republike Slovenije ter v začetkih novega poglavja slovenskega parlamentarizma, zlasti pa zaradi njegove popolne premočrtnosti in predanosti samostojni neodvisni Sloveniji, ga danes štejemo med najpomembnejše politične voditelje novejše slovenske politične zgodovine."
Sledilo je slovesno odkritje spominske plošče. Predsednik RS Borut Pahor je prerezal trak, potem pa so skupaj z županom občine Škofja Loka Tinetom Radinjo in gospodarjem kmetije Janezom Omanom z ženo Marjano in z njunimi otroki Lovrencem, Ano Julijo, Ivo Klaro in Valentinom zbranim slovesno pokazali spominsko obeležje.
Po blagoslovu, ki ga je opravil župnik Matej Nastran je vse zbrane nagovoril tudi gospodar kmetije Janez Oman, ki je predlagal, da bi 12. maj postal slovenski praznik.
V kulturnem programu, ki ga je povezovala Mateja Feltrin Novljan, so nastopili člani Škofjeloški okteta ter pesnik in igralec Tone Kuntner.
Dogodek, ki je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika RS, sta organizirala Občina Škofja Loka in Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka v sodelovanju z družino Oman.