Škofja Loka pametno mesto
Občina Škofja Loka je v zadnjem letu zgradila nizkoenergijsko komunikacijsko infrasturkturo, ki temelji na komunikacijskem protokolu LoRaWAN. Kratica predstavlja način komunikacije, ki je posebej prilagojen podpori pametnim vasem in mestom. V Škofji Loki s pomočjo sistema merimo nivo odpadnega jedilnega olja v rumenih posodah in s tem omogočamo občankam in občanom, da so zbiralniki vedno na voljo.
LoRaWAN komunikacijski protokol ali enostavneje »govorica« je bil razvit za prenos majhnih količin podatkov na relativno velike razdalje, ki se gibljejo od nekaj kilometrov do nekaj sto kilometrov. Komunikacijske naprave, ki govorijo tako »govorico«, imajo izjemno majhno oddajno moč, zaradi česar dosegamo avtonomijo merilnih mest okoli pet ali več let. Pomembna lastnost take komunikacije je majhna stopnja sevanja, ki ne škoduje živimi bitjem. Moč sevanja je namreč stokrat manjša kot pri navadnem mobilnem telefonu.
V današnjih časih je bistveno vprašanje, kaj nam nova tehnologija in prinaša in kaj z njo v vsakdanjem življenju pridobimo. Z LoraWAN komunikacijo se odpirajo do sedaj skoraj nepredstavljive možnosti razvoja pametnih vasi, pametnih mest in novih storitev na vseh področjih vsakdanjika. Tehnične lastnosti nam omogočajo na vsak komunikacijski prehod, kar ima podobno vlogo kot bazna postaja v mobilni tehnologiji, priklop preko 3000 merilnih mest, število komunikacijskih prehodov pa lahko poljubno večamo. V praksi to pomeni, da lahko v Škofji Loki vsako parkirno mesto, vsako javno svetilko, vsak števec vode in vsak električni števec opremimo s komunikacijsko enoto ali pametnim merilnikom, pa še vedno ne bomo prišli do meja zmogljivosti.
Pomemben vidik uporabe komunikacijskega protokola je frekvenčni pas, v katerem se uporablja in seveda cena uporabe. Komunikacijski protokol LoRaWAN se uporablja v nelicenčnem frekvenčnem pasu, ki je namenjen industriji, znanosti in medicini (ISM). To pomeni, da se za uporabo ne plačuje licenčnine ali katerokoli nadomestilo. Naprave komunicirajo brez uporabe SIM kartic ali drugih mehanizmov za zaračunavanje prenosa podatkov.
Za občane in občanke je najpomembnejše, da je Občina zgradila odprto komunikacijsko infrastrukturo, ki jo lahko Ločanke in Ločani že v tem trenutku brezplačno uporabljajo. Vsak LoRaWAN senzor namreč lahko registrirajo v omrežje, nakar ga lahko znotraj pokrivanja omrežja prosto prenašajo. Pri izjemnih lastnostih razširjanja tovrstnih radijskih valov je le domišljija meja, na kakšen način si bomo pomagali in poenostavili vsakdanjik. Naj navedemo le nekaj idej:
- Brezžično magnetno stikalo za nadzor vrat, oken, vhodov, odprtin
- Pametna vtičnica za merjenje porabe in oddaljeni nadzor porabe, vklopa in izklopa
- Senzor premika in svetlobe za zaznavanje, beleženje in alarmiranje
- Senzor prisotnosti za inteligentno prepoznavanje zasedenosti prostorov
- Pametni gum za upravljanje enostavnih funkcij
- Merilnik temperature in vlage za nadzor mikroklime ali zunanje klime
- Merilnik kvalitete bivalnih pogojev za zaznavanje, beleženje in alarmiranje prisotnosti CO2 in hlapljivih organski spojin
- Senzor za ploskovno/točkovno zaznavanje vode kot detekcijo razlitja tekočin
- Senzor za merjenje nivoja tekočin v raznih posodah
Foto: Merjenje nivoja vodotoka
Trenutno je področje mesta Škofja Loka in okolice pokrito s štirimi komunikacijskimi prehodi S tem smo dosegli zelo dobro pokritost, seveda pa v bodoče predvidevamo širitev s ciljem boljše in širše pokritosti. V preteklem letu smo že zabeležili precejšnjo rast količine podatkov, ki se prenašajo preko obeh komunikacijskih prehodov. To pomeni, da občani in občanke že začenjajo uporabljati tovrstno komunikacijo.
Komunikacijska infrastruktura je že v izhodišču namenjen podpori pametnim mestom in skupnostim. Eden takih gradnikov takih mest je merjenje nivoja odpadnega jedilnega olja v rumenih posodah. Občina je zastavila pilotski projekt, v katerem nadzoruje tri posode za odpadno jedilno olje, ki so postavljene v Frankovem naselju, na Kidričevi ulici in v Podlubniku. S tem so nam na voljo podatki o zbrani količini olja v realnem času, hkrati pa optimiziramo praznjenje posod, saj jih praznimo le, ko so polne. S tem zagotavljamo, da niso prepolne, da se olje ne preliva in seveda, da občani in občanke lahko vedno odtočijo odpadno jedilno olje.
FOTO: posoda za olje brez nadzora
Nizkoenergijska komunikacijska infrastruktura je temelj vsake pametne vasi, skupnosti in mesta. Občina Škofja Loka je z začetno izgradnjo zgodaj stopila na pot pametnega mesta, hkrati pa občanom in občankam ponudila izjemno brezplačno storitev. Komunikacijsko omrežje LoRaWAN je namreč prosto dostopno posameznikom kot gospodarskim subjektom. Za njegovo uporabo potrebujemo komunikacijsko enoto, ki je hkrati merilno mesto, in računalnik, na katerem potem pregledujemo zajete podatke. Podatki so skoraj poljubne fizikalne veličine kot npr. temperatura, vlaga, zračni pritisk, koncentracija prašnih delcev, koncentracija CO2 v prostoru, vlažnost zemlje, onesnaženost vode in še veliko drugih.