Kakovost zraka in vode po požaru
Po požaru v poslopju na Kidričevi cesti v Škofji Loki je Ekološki laboratorij z mobilno enoto (ELME) Instituta Jožefa Stefana pripravil mnenje o onesnaženju in ogroženosti okolja. Opravili so dve meritvi, prvo na dan požara in drugo dan kasneje. Poročilo slednje smo prejeli danes.
V času intenzivnega gorenja in gašenja je bila koncentracija zračnih delcev PM10 na kraju požara v območju koncentracij značilnih za zimske dni. Višje koncentracije so se pojavile, ko se je intenziteta požara zmanjšala in je prevladovalo predvsem tlenje.
Še vedno v okolici koncentracija ni presegala mejnih vrednosti. Kot je izpostavila operativna vodja ELME za kemijo dr. Tea Zuliani, s katero se je za Val 202 pogovarjala Maja Ratej (Pogovor je v celoti objavljen spodaj!), smo imeli v Loki srečo v nesreči: »Klimatski pogoji so bili takšni, da se je dim dvigal zelo visoko, tako da je šel nad naselja, pa tudi smer je bila takšna, da se je vil dim v smeri manj naseljenega področja.«
Tudi pri drugem merjenju so bile v zraku na požarišču koncentracije PM10 delcev v območju koncentracij značilnih za zimske dni. Nevarnih plinov niso zaznali.
V Škofji Loki se sicer s pomočjo avtomatskih merilnih naprav na več mestih izvaja konstantno spremljanje koncentracije PM10. Podatki so vedno javno dostopni. (KLIK)
ELME je meril tako zrak kot vode.
Po drugem merjenju ELME so v poročilu zapisali, da osnovni fizikalno-kemijski parametri vode nakazujejo na normalno stanje vode.
V potoku Žabnica je bila tudi v drugem merjenju še vedno prisotna pena, vendar v veliko manjši količini kot na dan požara. Zaradi iztekanja požarnih vod – gasilske pene v Žabnico se je namreč pričakovalo intenzivno penjenje voda, ki bi ga bilo možno zaznati tudi dolvodno do reke Sore in po njej.
Na reki Sori ni bilo pen. Za spremljanje kakovosti vode pa smo še naprej prosili pristojno ribiško družino. V primeru vidnih vplivov na okolje bodo takoj obvestili Center za obveščanje.
Obe poročili ELME v celoti objavljamo v priponki.