Rezultati ankete o parkiranju
Pri snovanju nove parkirne politike za Škofjo Loko že od samega začetka sodelujemo z občankami in občani oziroma vsemi, ki si tega želite. Na javnih razpravah in v različnih anketah ste nam sporočili, kje se pojavljajo težave s parkiranjem, s katerim scenarijem naj se jih rešuje, zdaj pa smo preko ankete preverili še vizijo urejanja parkiranja.
Anketa je pokazala, da ste zelo naklonjeni ukrepom trajnostne mobilnosti, hkrati pa odločno opozarjate na vrzeli, ki še niso bile dovolj naslovljene. Anketiranci in anketiranke se strinjate, da naj bo parkiranje v Škofji Loki urejeno in hkrati menite, da ne more biti parkiranje omogočeno vsepovsod vsem pod enakimi pogoji.
Na anketo ste odgovarjali prebivalci in prebivalke v mestu ter tisti, ki v mesto prihajate od drugod, bodisi na delo ali po opravkih. Predvsem slednji, ki prihajate iz zaledja občine, imate na voljo manj alternativ avtomobilu in ste zato tudi bolj kritični do predloga parkirnih režimov. Tega sicer vsaj delno podpirata dve tretjini anketirancev (25 % podpira in 41 % delno podpira).
Predlagani režimi najbolj ustrezajo prebivalkam in prebivalcem mesta. Želite si manj prometa in manj parkiranih vozil na svojih vsakdanjih poteh v mestu, ki jih redkeje opravljate z avtomobilom. Svoje vozilo boste z uveljavitvijo ukrepov bolj vestno parkirali na svojem parkirišču oz. v garaži, če vam je to na voljo, in ne na javnem parkirišču.
Manj ste s predlogom režimov zadovoljni obiskovalci in obiskovalke, ki se v mesto odpravite po kratkih opravkih - v trgovino, v restavracijo, v knjižnico, na pošto, na upravno enoto in v zdravstveni dom. Želite si, da se ohrani vsaj določen začetni brezplačni čas parkiranja, strinjate pa se, da se plača daljše parkiranje.
Več prostih mest in možnost dolgotrajnega brezplačnega parkiranja bi si želeli zaposlene in zaposleni. Vašim željam bo težko ugoditi, saj vodijo k neželenim učinkom. Brezplačno parkiranje namreč privlači več voznikov in voznic, s tem pa so parkirišča bolj zasedena. Več parkiranih vozil pa med drugim pomeni slabši dostop tako z avtomobilom kot s kolesom ali peš; zanje, za njihove stranke, obiskovalce ali šolarje.
Anketiranci in anketiranke ste v anketi opozorile na nekatere lokacije, kjer parkiranje ni dobro urejeno, na primer pri prestopanju na vlak. Potrebno je izpostaviti, da bo na parkiriščih, katerih lastnica ni Občina, potrebno še kar nekaj usklajevanja z lastniki, lastnicami in upravniki. Podanih je bilo tudi kar nekaj predlogov za izboljšanje razmer za hojo, kolesarjenje in za uporabo avtobusa. Vsi predlogi so zbrani in posredovani pristojnim službam v nadaljno obravnavo.
Anketa je del priprave Načrta izvajanja parkirne politike občine Škofja Loka, ki nastaja v okviru projekta “Trajnostna parkirna politika, priprava nacionalnih smernic, strokovnih podlag in nacionalne parkirne platforme”.
Potekala je med 19. decembrom 2023 in 14. januarjem 2024.
Nanjo se je odzvalo 587 posameznikov in posameznic, od katerih jih je 410 anketo tudi v celoti izpolnilo.
Skoraj 60 % anketirancev oziroma anketirank prihaja iz krajevnih skupnosti v centralnem delu občine (KS Škofja Loka-Mesto, KS Kamnitnik, KS Stara Loka-Podlubnik in KS Trata), 26 % jih prihaja iz ostalih krajevnih skupnosti v občini, 15 % pa iz drugih občin.
Zahvaljujemo se vsem, ki ste sodelovali v anketi in pomagali sooblikovati boljši režim parkiranja v Škofji Loki.
Kdaj bodo začeli veljati prvi predlagani ukrepi, bo jasno po sprejemu Načrta izvajanja parkirne politike in pripadajočih pravnih podlag na sejah Občinskega sveta.