Oznake visokih voda
Na stavbi Doma lovcev in ribičev so postavljene tri oznake visokih voda. Dve prikazujeta najvišji nivo vode, ki so ga dosegle visoke vode Sore v lanskoletnih poplavah, 4. avgusta 2023. Tretja oznaka je opomnik za poplave, ki so območje zajele 1. novembra 1990.
»Postavitev oznak visokih voda« je del akcije, ki jo Komisija za hidrogeografijo pri Zvezi geografov Slovenije v sodelovanju z Agencijo za okolje izvaja že od leta 2014. Osnovni cilj akcije je ozaveščanje in izobraževanje najširše javnosti o visokih vodah kot periodičnem naravnem pojavu, na katerega moramo biti zaradi vpliva podnebnih sprememb še bolj pozorni.
Dogodka postavitve oznak so se udeležili direktorica Občine Škofja Loka, mag. Špela Justin, poveljnik Civilne zaščite Občine Škofja Loka, Nikolaj Kržišnik ter ravnatelj Osnovne šole Ivana Groharja, Marko Primožič, z učitelji geografije in učenci devetih razredov.
Mag. Špela Justin, direktorica občinske uprave Škofja Loka je predstavila vlogo Občine v času lanskoletnih katastrofalnih avgustovskih poplav pri obveščanju javnosti in organizaciji pomoči ljudem. Poplave skupaj s plazovi so povzročile ogromno gmotno škodo. Na terenu so nemudoma pričeli z interventnimi deli. Občina je organizirala veliko prostovoljsko akcijo, v kateri so sodelovali gasilci, društva s skavti ter taborniki in drugi posamezniki. Izpostavljen je bil sistem ponudbe in potreb po pomoči. V nadaljevanju je potekalo popisovanje škode. Ocena škode je znašala okoli 70 mio evrov, poškodovanih je bilo več kot 400 objektov in 21 mostov.
Nikolaj Kržišnik, poveljnik Civilne zaščite Občine Škofja Loka, je predstavil organizacijo in delovanje Civilne zaščite v času avgustovskih poplav. Civilno zaščito same poplave niso presenetile. Presenečenje je bilo v intenziteti padavin, hitrosti naraščanju vodotokov in obsegu poplav na zelo majhnem območju. Močne lokalne padavine so povzročale izjemno hitro naraščanje vodotokov, poplavljanje, sprožili so se številni zemeljski plazovi. Že v nočnem času je potekalo obveščanje javnosti preko sistema javnega alarmiranja ter s strani gasilk in gasilcev od vrat do vrat. Prišlo je do izpada telefonskih in radijskih povezav z regijskim centrom za obveščanje Kranj. V jutranjih urah je pričel delovati Štab Civilne zaščite in Klicni center, kamor so ljudje lahko klicali za pomoč. Reševanje oseb je potekalo s pomočjo čolnov in helikopterjev. Interventne aktivnosti na cestni infrastrukturi so trajale do konca septembra. Pri intervencijah so pomagali tudi slovenska vojska, Policija, Medočbinsko redarstvo, italijanska Civilna zaščita, ogromno število prostovoljk, prostovoljcev, občinska uprava, javni zavodi, prebivalke in prebivalci na svojem območju, kmetje, gospodarske družbe z mehanizacijo ...
Foto: Anita Pokorn Oman
Gašper Kleč, v. d. direktorja Razvojne agencije Sora, je poudaril pomen ozaveščanja lokalnega prebivalstva o izrednih vremenskih dogodkih v luči podnebnih sprememb, kar je tudi eden od ciljev projekta X-RISK-CC. V sklopu omenjenega projekta, skupaj s predstavniki Agencije Republike Slovenije za okolje in občinskimi Civilnimi zaščitami razvijamo nove, boljše načine za komunikacijo in dostop do podatkov, ki so ključni za hitro in učinkovito ukrepanje v času poplav na našem območju. Pri sanaciji poplav je pomembno, da ne ponavljamo napak iz preteklosti in rečne struge in vodotoke urejamo sonaravno.
Dogodek je organizirala Razvojna agencija Sora, v sodelovanju z Agencijo Republike Slovenije za okolje, Zvezo geografov Slovenije in Osnovno šolo Ivana Groharja.