Za še boljši zrak
V naši občini se s številnimi aktivnostmi trudimo še izboljšati kakovost zraka. Pristopili smo h Konvenciji županov za podnebne spremembe in energijo, z lastnimi merilnimi napravami izvajamo meritve kakovosti zunanjega zraka, saj v občini ni postaj državne merilne mreže. Izvajamo energetsko sanacijo javnih stavb, spodbujamo rabo obnovljivih virov energije, v občini deluje Energetska pisarna ... Ob tem se s številnimi projekti trudimo spodbujati trajnostno mobilnost.
Občina Škofja Loka je že pred časom skupaj s preostalimi gorenjskimi občinami podpisala pristopno izjavo h Konvenciji županov. Dokument je namenjen spodbujanju lokalnih skupnosti k aktivnemu delovanju na področju trajnostnega razvoja in zmanjševanju emisij CO2, kar vključuje tudi ukrepe za izboljšanje kakovosti zraka in energetsko učinkovitost. S Konvencijo županov se je Občina zavezala k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov za 40 % do leta 2030 v primerjavi z emisijami iz leta 2005.
Z namenom pridobitve podatkov o emisijah toplogrednih plinov, ki nastajajo v občini, smo se odločili tudi za izdelavo ogljičnega odtisa. Do zdaj so bili ogljični odtisi narejeni za leta 2005, 2019, 2022 in nazadnje za preteklo leto v obliki poročila Ogljični odtis Občine Škofja Loka za leto 2023. Iz poročila je razviden napredek pri zmanjševanju toplogrednih plinov.
Občina je v preteklosti sprejela različne ukrepe za izboljšanje energetske učinkovitosti, kar posredno lahko vpliva tudi na zmanjšanje emisij. Trudimo se za energetsko sanacijo javnih stavb in spodbujanje rabe obnovljivih virov energije. V okviru sprejetega Lokalnega energetskega koncepta (LEK) so opredeljeni cilji za povečanje energetske učinkovitosti in zmanjšanje emisij.
V okviru Razvojne agencije Sora deluje Energetska pisarna. Njena naloga je med drugim tudi spodbujanje učinkovite rabe energije in uvajanja obnovljivih virov energije v lokalnih skupnostih. Energetsko – svetovalna pisarna predstavlja brezplačno svetovalno službo za pomoč občankam in občanom pri izvajanju ukrepov učinkovite rabe energije v gospodinjstvih. Pripomore k varovanju okolja, zmanjšanju stroškov za energijo ter znižanju stroškov bivanja. Več na spletni strani (KLIK).
Ob tem je Občina v letu 2018 vzpostavila mrežo merilnih naprav za spremljanje kakovosti zunanjega zraka, ki omogočajo natančno spremljanje in analizo stanja zraka v mestnem središču in okolici. Letos smo dodali še dve merilni mesti. Tako skrbimo za urejen prikaz izmerjenih vrednosti onesnaževal v zunanjem zraku s posameznih merilnih postaj. Podatki so dostopni na naši spletni strani (KLIK). Vsako leto sicer pripravimo natančno Poročilo o meritvah kakovosti zunanjega zraka in o meritvah hrupa v okolju v Občini Škofja Loka. V letu 2023 zunanji zrak glede na slovensko zakonodajo ni bil presežen, razen na Merilni postaji Godešič, kje je bil presežena mejna koncentracija za dušikov dioksid. Povprečna izmerjena letna koncentracija PM10 delcev je bila v letu 2023 na vseh merilnih postajah nižja kot v letu 2022, prav tako je bilo nižje število preseganj mejne dnevne koncentracije za PM10. Več informacij najdemo v dokumentu (KLIK).
S številnimi ukrepi se trudimo spodbujati trajnostno mobilnost. Med drugim smo leta 2017 in 2022 postavili polnilnici za električna vozila. Uvedli smo električna mini avtobusa Agato in Jurija, sistem izposoje koles eKOLOka. Posledično se zmanjšuje emisije iz prometa in spodbuja aktivno preživljanje prostega časa ter zdrav način življenja. Pridobivamo dodatna sredstva za gradnjo kolesarskih poti in poti za pešce ter ob prometnicah sadimo drevesa.