Pokopališče naj ne bo smetišče
Občina Škofja Loka se je v sodelovanju z Razvojno agencijo Sora, Akrisom in z javnim podjetjem Komunala Škofja Loka odločila pred prvim novembrom organizirati čim več akcij s skupnim ciljem, to je bolj urejena pokopališča z manj odpadki. Naj bo odpadkov z grobov škofjeloških pokopališč vsako leto manj.
Danes, 24. oktobra 2024, ob 9.30 uri smo pred Mestnim pokopališčem v Škofji Loki pripravili tiskovno konferenco.
Govorniki:
- Občina Škofja Loka; Tine Radinja, župan
- Razvojna agencija Sora; Anita Pokorn Oman, vodja področja okolja
- Pokopališče naj ne bo smetišče; Katarina Finžgar Malovrh
- Manj sveč za manj grobov; Tomaž Paulus, koordinator škofjeloške akcije
Spomin goreč brez ognja sveč.
V okviru projekta Pokopališče naj ne bo smetišče bomo letos v tednu pred dnevom mrtvih in v tednu po njem, ko ljudje pospravljamo odpadke s pokopališč, postavili zeleno stražo. Prijazni posamezniki oziroma posameznice bodo pomagali pri pravilnem razvrščanju nastalih odpadkov, hkrati pa bodo obiskovalke in obiskovalce pokopališč informirali o drugih možnostih spomina na mrtve.
Lučka - v srcu dragocen zaklad, na grobu je drag odpad.
V Sloveniji je poraba nagrobnih sveč zelo velika. Povprečno vsak Slovenec prižge osem nagrobnih sveč na leto, kar skupaj pomeni okrog 16 milijonov sveč, od tega kar dve tretjini sveč ob 1. novembru. Pozitivno je, da se trend kupljenih nagrobnih sveč zmanjšuje. Po podatkih Komunale Škofja Loka v naši občini še vedno zberemo 14.300 kg odpadnih sveč. To je približna teža 80 povprečnih osebnih avtomobilov. Če pa si predstavljamo sveče naložene eno na drugo, bi lahko s to količino sveč pokrili več kot dve nogometni igrišči.
Vsi, ki se spominjamo preminulih, imamo kar nekaj možnosti, ki lahko zamenjajo plastične sveče in ikebane s plastičnimi dodatki.
Kamen na kamen - palača,
neuporaba sveč - se splača.
Svojim najdražjim lahko izkažemo spoštovanje na trajnosten način, hkrati pa ohranjamo čisto in zdravo okolje za prihodnje generacije, za naše zanamce. Na pokopališče lahko pridemo brez vsega, postojimo ob grobu ali izrečemo lepe misli. Tako poskrbimo za okolje in prihranimo denar, ki bi ga sicer porabili za nakup sveč in za plačilo pogostejših odvozov odpadkov s pokopališč. Veliko bolje je, da ga namenimo denimo v dobrodelne namene. Letos se v okviru akcije Manj svečk za manj grobov zbirajo sredstva za nakup opreme za multisenzorno sobo, ki bo pripomogla k še bolj celostni obravnavi učencev in učenk Osnovne šole Jela Janežiča, ki sicer že zelo pridno izdelujejo čudovite ekološke lesene svečke. Super izbira, ki lahko že letos nadomesti plastično različico.
Naj bo glavna misel, ne svečka, ki ji družbo dela plastična vrečka.
Plastični del nagrobne sveče se razgrajuje 450 let, kovinski pokrov pa izgine nekoliko hitreje, traja do 100 let. Izvrstna alternativa plastičnim svečam so rastlinske sveče v ekološki embalaži, (porisani) kamni, lesene sveče, predmeti, ki jih že imamo doma in jih kasneje odnesemo nazaj domov ali nazaj v naravo … Razen sveč, ki jih ločeno zbiramo na samih pokopališčih, je najbolje, če vse prinešeno tudi odnesemo in tako za seboj na pokopališčih ne puščamo nobenih odpadkov. Na naše najdražje, znance, sodelavce, sosede …, ki so preminuli se lahko spomnimo tudi s pomočjo virtualne sveče. Prižgemo jo na svecamanj.si.
Svecamanj.si - za naše okolje poskrbi.
Če že pridelamo odpadke s pokopališča, jih vsaj pravilno razvrstimo v zabojnike. Izdelali smo prav poseben plakat o pravilnem ločevanju odpadkov na pokopališčih, ki ga je podjetje Akris namestilo pred vsa pokopališča. Nikar ga ne spreglejmo. Če odpadke na pokopališčih pridelamo, res poskrbimo, da jih pravilno odvržemo.
Ločevanje odpadkov nas nič ne stane,
neločevanje je dražje tako zate kot zame.
Naša skupna akcija Pokopališče naj ne bo smetišče spodbuja prav vse zavode, društva in organizacije, da znotraj svojih aktivnosti izvedejo tudi takšne za čim bolj trajnosten obisk pokopališč. Lahko porišejo kamen in ga skupaj s starši ali s starimi starši odnesejo na grob drage osebe. Lahko izvedejo delavnico izdelovanja sveč iz odpadnega olja. Lahko sestavljajo in napišejo misli, ki jih nato preberejo ob grobovih. Možnosti je ogromno.
Tekmujmo s sosedi, kdo bo imel manj sveč,
saj vsak odpadek je odveč.
Med drugim si v okviru projekta Pokopališče naj ne bo smetišče želimo povezati otroke in starejše. Otroci Vrtca Škofja Loka ustvarjajo z naravnimi ali vsaj enostavno razgradljivimi materiali, kot so kostanj, želod, storži, papir … Izdelujejo trajnostne spominke, ki jih z groba lahko vrnemo v naravo. Vrtec Škofja Loka tokrat intenzivno sodeluje s šestimi različnimi oddelki. Svoje izdelke lahko najmlajši med drugim podarijo tudi starim staršem in se tako skupaj spomnijo pokojne osebe ter hkrati poskrbijo za okolje. Tudi otroci lahko učijo starejše.
Ne pozabimo na starejše, ki so še med nami, naj nikar ne bodo sami.
Akcija se bo nadaljevala v prihodnjem letu, posvetil se ji bo tudi odbor Zero waste.
Odpadkov naj bo čim manj,
da svet bo lep zate, zame, zanj …