Prenova Loškega gradu
Loški grad je bil v slabem stanju z vidika stanja gradbenega ovoja ter stanja strojnih in elektro inštalacij. Posledično smo se tako lastniki, upravljavci kot uporabniki soočali s problematiko visokih stroškov obratovanja ter vzdrževanja s slabimi delovnimi in z bivalnimi pogoji ter s slabšo zanesljivostjo zagotavljanja oskrbe z energetskimi sistemi, ki je nujna za nemoteno obratovanje objekta.
Obnovitvena dela so obsegala obnovo polkrožnega ometanega napušča, obnovo dimnikov, namestitev linijskih snegolovov in novih žlebov, napeljavo novega strelovoda ter izvedbo ostalih kleparskih del. Obod gradu smo utrdili z armirano betonskimi vezmi, izvedli smo menjavo dotrajanih delov strešne konstrukcije in letev, obnavljamo frčade, poteka menjava strešne kritine – z novim bobrovcem.
Za kako zahtevno investicijo gre, lepo ilustrirata že podatka, da smo pri obnovi zamenjali kar 2.300 m2 strešne kritine in napeljali 1.200 tekočih metrov strelovoda!
Izvedena celovita obnova strehe Loškega gradu je predstavljala osnovo za funkcionalno izkoriščenost podstrešne etaže Loškega gradu za potrebe muzejske dejavnost v prihodnosti.
Tako smo si po velikem projektu obnove strehe Loškega gradu res želeli poskrbeti še za obnovo fasade in nadaljevati z energetsko prenovo objekta.
Pridobili smo del sredstev in poskrbeli za nadaljevanje del – za statično sanacijo ter obnovo fasade jugozahodnega oziroma okroglega stolpa, južnega in severnega dela gradu ter veznega trakta, ki grad povezuje z objektom nekdanjega Nunskega samostana. Vključevala je tudi celovito energetsko prenovo severne in južne grajske fasade.
Prenova je obsegala statično sanacijo ter obnovo fasade jugozahodnega (okroglega) stolpa, južnega in severnega dela gradu ter veznega trakta, ki Loški grad povezuje z objektom nekdanjega Nunskega samostana. Vključevala je tudi celovito energetsko prenovo severne in južne grajske fasade, vključno z jugozahodnim (okroglim) stolpom, grajskega atrija in energetsko sanacijo celotne podstrehe gradu. V sklopu energetske sanacije smo zamenjali vsa dotrajana okna (približno 100 oken) in vrata. Podstreho gradu smo na novo toplotno izolirali, vgradili smo toplotno črpalko ter tako pridobili približno 500 m2 povsem novih funkcionalnih (uporabnih) mansardnih površin. Z vsem tem zasledujemo ukrep povečanja učinkovitosti rabe energije v javnem sektorju.
S celovito energetsko prenovo smo zmanjšali toplotne izgube in porabe primarne energije, s tem smo dosegli nižji stroške rabe energije, izboljšali zanesljivosti energetskega sistema ter nenazadnje tudi delovnih pogojev.
Investicije smo vodili na Občini Škofja Loka. Za projekt obnove strehe gradu smo namenili približno 500.000 evrov, iz različnih naslovov smo uspeli pridobiti namenska nepovratna sredstva v skupni višini 371.885 evrov. Za zahtevno investicijo energetske prenove, ki vključuje celovito prenovo fasade, smo namenili sredstva v višini 1.388.571 evrov, iz različnih naslovov pa uspeli pridobiti nepovratna namenska sredstva v skupni višini 532.122 evrov.
Za projekt Celovite energetske prenove Loškega gradu smo na javnem razpisu za sofinaciranje prenove stavb v lasti občin od Ministrstva za infrastrukturo RS prejeli sklep o sofinanciranju projekta, prav tako je projekt sofinanciralo tudi Ministrstvo RS za kulturo.
Statično sanacijo gradu in obnovo fasade sta izvedla izbrani gradbeni podjetji Promobil, d. o. o., in EKO obnova, energetsko prenovo pa gradbeni podjetji Gib gradnje in Gradnje Moste.
Po zaključeni prenovi je Loški grad – kot osrednja kulturno-zgodovinska znamenitost in prepoznavna mestna ikona – povsem statično saniran, energetsko prenovljen, v celoti pa je obnovljen še fasadni ovoj gradu, tako na zunanji kot na notranji strani. Izvedena celovita prenova objekta gradu predstavlja osnovo za še bolj funkcionalno uporabo gradu za potrebe sodobne muzejske dejavnost v prihodnosti.
OSTALE NOVICE: