Ločanke in Ločani, poskrbimo za starejše!
Koronavirus morda ni življenjsko nevaren za vas, lahko da sodite med osemdeset odstotkov ljudi, ki bodo okužbo preživeli z blažjimi znaki bolezni, ostalih dvajset odstotkov pa so ljudje z visokim tveganjem za težje oblike bolezni. (Po)misliti moramo na njih!
Občina Škofja Loka ima okrog 24.000 prebivalcev, od tega je bilo v lanskem letu kar 3.248 oseb, ki so starejše od 69 let, kar predstavlja blizu 14 odstotkov prebivalstva naše občine. Večina jih živi v lastnem stanovanju ali hiši. Najbolj rizična skupina so tisti, ki živijo sami v hiši ali stanovanju in teh je, kot je razvidno v poročilu programa Starejši za starejše, kar 477. To je najbolj ranljiva skupina, ki tudi najpogosteje potrebuje dodatno pomoč.
Najbolje bo, da starostniki v tem času ne zapuščate stanovanja, vse potrebne dobrine naj vam dostavijo pred vrata. Predaje naj se zgodijo brezstično. Če nimate svojcev ali kogarkoli drugega, ki bi poskrbel za to, nas kontaktirajte na 04 5112 397 ali info@skofjaloka.si.
Po vsakem prevzemu stvari si res temeljito umijte roke z milom in toplo vodo.
Prav tako starejši svoje smeti, zaprte v vreče, nastavite na prag, in pokličite nekoga, da jih bo odnesel, najbolje hkrati ob predaji hrane ali zdravil.
Pomoč sprejmite le od svojcev, znancev in sosedov, ki jih poznate, oziroma od občinske prostovoljke in prostovoljca, s katerim ste se predhodno natančno dogovorili, kako bo pomoč potekala.
Če živite v skupnem gospodinjstvu še z drugimi člani družine, naj se le-ta kot enota čim bolj samoizolira. Nenujni izhodi so odsvetovani vsem članom družine.
V trgovino po nakupih hodimo čim manjkrat. Velja odlok, ki pravi, da lahko nakup v času od 8.00 do 10.00 ure opravijo izključno ranljive skupine. Torej, upokojenci lahko opravijo nakup samo v tem času.
Velja priporočilo za starejše, da se tudi znotraj družine samoizolirajo, če je to le mogoče. Starejši naj se, kolikor je le mogoče, zadržujejo v svojo sobi, brez telesnih kontaktov z ostalimi člani družine.
Pomembno je, da se vse prostore redno zrači in redno briše vse površine, ki se jih dotikamo. Ves pribor za nego naj bo ločen.
Starejši in kronični bolniki imejte doma zalogo zdravil vsaj za en mesec. Pametno je, da imate na enem mestu zbrano tudi vso zdravstveno dokumentacijo: diagnozo, izvid zadnjega obiska pri specialistu, listo zdravil. V nujnem primeru, so namreč vse te informacije ključne za hitro in primerno ukrepanje pri zdravljenju.
Za vse nas pa velja. Če vemo, da nekje v bližini nas živi ostarela gospa ali pa starejši sosed, poskrbite za vzpostavitev medsosedske pomoči.
Pomagajte v skladu z navodili stroke, s primerne razdalje in ne vstopate v hišo, če to ni nujno potrebno, še takrat pa z zaščitno opremo. Uporabljajte domofone ali telefone.
Pokličite starostnike, ki jih poznate, in jim predajte te informacije. Večina nima računalnika, zato ne more brskati po naših spletnih straneh in družbenih omrežjih. Vaš klic jih bo razveselil in jim polepšal te, še bolj osamljene dni, hkrati pa bodo koristni nasveti lahko preprečili morebitno obolenje. Poskusite, tako lahko izboljšate tudi lastno počutje. Pomoč drugemu preverjeno osrečuje.