Naša Loka #2
Začenjamo z drugo edicijo projekta Naša Loka. Mnoge Ločanke in Ločani ste nas že spraševali, kdaj boste ponovno lahko predlagali svoje projekte in zdaj je napočil ta čas. Komaj čakamo, da slišimo, kaj vse ste premislili in na kakšen način želite še izboljšati življenje v svoji krajevni skupnosti. Nekateri pa projekta Naša Loka še niti ne poznate, to je participativni proračun, sistem razporejanja dela proračunskega denarja, tako da o njegovi porabi odločate neposredno občanke in občani. Zdaj pa se vam je že porodila ideja, kajne? Kar na dan z besedo.
Namen participativnega proračuna Naša Loka je spodbujanje aktivne participacije in vključenosti občanov in občank, dvig kakovosti bivanja v lokalnem okolju in gradnja skupnosti.
V okviru projekta Naša Loka bodo lahko izvedeni projektni predlogi v skupni vrednosti 275.000 EUR, pri čemer so sredstva razporejena enakomerno po krajevnih skupnostih. To pomeni, da je v vsaki krajevni skupnosti na voljo 25.000 EUR.
V podporo razvoju projektnih predlogov bo v občini organiziranih več spletnih delavnic, na katerih bo predstavljen koncept participativnega proračuna in način sodelovanja. Mogoče pa bo oblikovati tudi osnutke pobud, ki jih bodo občanke in občani želeli predlagati.
Del časa na posamezni delavnici bo namenjen še razpravi o potrebah in dvigu kakovosti življenja v posamezni krajevni skupnosti. Pomembno je mnenje vsakega občana ali občanke.
Na delavnicah bo praviloma prisoten tudi župan ali drug predstavnik Občine.
Tako kot že prvič, bo tudi tokrat proces v okviru Naše Loke povsem preprost. Vi oblikujete predloge za projekte, predlagani projekti bodo morali upoštevati merila za upravičenost, ki bodo javno objavljena pred začetkom delavnic, potem nam jih pošljete prek spletne aplikacije (Potrebna je predhodna registracija na spletni strani.) ali po navadni ali po e-pošti. Skladnost projektnih predlogov z merili participativnega proračuna bo preučila Komisija za participativni proračun. Nenazadnje pa boste na vrsti ponovno vi, saj boste glasovali o dokončnih predlogih in izbrali tiste, ki vas bodo najbolj nagovorili. Izglasovane projektne predloge bomo izvedli do konca leta 2026.
Predlagatelj_ica projektnih predlogov je torej lahko posamezni občan oziroma občanka ali skupina občank, občanov s stalnim bivališčem v pripadajoči krajevni skupnosti, ki do dne oddaje pobude dopolni_jo 16 let.
Poleg tega je potrebno upoštevati še, da predlagatelj_ica ne more biti nevladna organizacija ali pravni subjekt; da predlagatelj_ica v projektnem predlogu, ki ga predlaga, ne sme nastopati kot izvajalec_ka (ne kot fizična oseba, ne kot lastnik_ca izvajalca, ne kot oseba, udeležena v poslovodstvu izvajalca); da lahko posamezni predlagatelj_ica predlaga največ dva projektna predloga. Če gre za skupine, lahko kot podpisnik_ca ali sopodpisnik_ca nastopa največ v dveh skupinah predlagateljev.
Projektni predlogi morajo upoštevati naslednja merila:
- predlog prispeva k uresničevanju javnega interesa na območju občine Škofja Loka,
- je takšne narave, da bo nosilec projekta lahko Občina Škofja Loka,
- je skladen z razvojnimi usmeritvami Občine, opredeljenimi z veljavnimi razvojnimi programi, s strategijami in programi razvoja posameznih področij,
- izveden bo na območju občine,
- ni uvrščen v proračun Občine in ne ustreza pogojem za nepovratna finančna sredstva, ki jih predlagatelji_ce lahko pridobijo na razpisih Občine Škofja Loka,
- se ne navezuje na vzdrževanje, gradnjo ali popravilo cestnih površin ali komunalne infrastrukture (oskrba s pitno vodo, odvajanje in čiščenje odpadnih voda),
- ne predlaga izvedbe in financiranja že obstoječe in financirane redne dejavnosti,
- v zadnjih petih (5) letih še ni bil (so)financiran iz proračuna Občine Škofja Loka,
- je finančno ovrednoten med 1.500 in 15.000 EUR z DDV
NašaLoka za mlade
V okviru tokratne izvedbe procesa participativnega proračuna bo potekal tudi posebni proces, ki bo namenjen samo mladim - od dopolnjenega 16. leta do 29. leta. Mladi v tej starostni skupini bodo lahko tako sodelovali v rednem procesu Naša Loka ter tudi v procesu Naša Loka za mlade.
Za posebne projekte za mlade bo na voljo 30.000 EUR.
Predlagatelji oziroma predlagateljice projektov v okviru procesa Naša Loka za mlade so lahko samo osebe, stare med 16. in 29. let. Upravičene osebe lahko predlagajo projekte kjerkoli na območju občine Škofja Loka.
Poleg tega je potrebno upoštevati še da predlagatelj_ica ne more biti nevladna organizacija ali pravni subjekt; da predlagatelj_ica v projektnem predlogu, ki ga predlaga, ne sme nastopati kot izvajalec_ka (ne kot fizična oseba, ne kot lastnik_ca izvajalca, ne kot oseba, udeležena v poslovodstvu izvajalca_ke); da lahko posamezni predlagatelj_ica predlaga največ dva projektna predloga. Če gre za skupine, lahko kot podpisnik_ca ali sopodpisnik_ nastopa največ v dveh skupinah predlagateljev.
Merila za projekte v okviru procesa Naša Loka za mlade so enaka kot za proces Naša Loka.
Spletna stran: predlagam.skofjaloka.si (KLIK)
Če imate dodatna vprašanja, nam pišite na nasaloka@skofjaloka.si ali pa pokličite 04 51 12 305.
Predlagaj, glasuj, sodeluj!
#NašaLoka