Naša Loka drugič
Začenjamo drugi krog participativnega proračuna v naši občini (KLIK). Veselimo se vaših predlogov, inovativnosti in želja. Je pa treba opozoriti tudi na to, da morajo projektni predlogi upoštevati določena merila, saj jih bomo le tako lahko dejansko izvedli.
V teh dneh nas med drugim sprašujete, kako je bilo z izvedbo izglasovanih projektov v prvi izvedbi Naše Loke. Leta 2021 je bilo v okviru projekta participativnega proračuna Naša Loka izglasovanih triintrideset različnih projektov. 29 projektov smo uspešno zaključili.
Pri nekaterih projektih aktivnosti v okviru Naše Loke še ne pomenijo končne verzije, saj so sredstva zadostovala za projektiranje in osnovno ureditev.
Med drugim je Občina poskrbela za kar nekaj novih otroških igrišč in fitnesov v naravi, kot so denimo na Godešiču ob športnem parku, v Retečah ob podružnični šoli, ob igrišču podružnične osnovne šole Sv. Lenart, od stari šoli v Gabrku, v vasi Trata ter v športnem parku Gorajte.
Postavljene so bile tudi nove klopi, med drugim v Zmincu, v Retečah in pri Sv. Duhu, v Ševljah pa je bil urejen večgeneracijski prostor za druženje.
V okviru projekta je bila zaključena ureditev jedra Stare Loke, v Stari Loki smo sicer v Parku škofov postavili še kip škofu Abrahamu – prvemu loškemu zemljiškemu gospodu.
Ob cerkvi pri Sv. Duhu je bil urejen čudovit prostor za druženje z vaško lipo, klopjo in mizo.
V središču Bukovščice so bila urejena parkirišča. Na Sv. Lenartu je bila urejena dohodna pot do pokopališča.
Dva projekta sta potekala tudi na območju Kamnitnika, kjer je bila urejena sprehajalna pot ter del varne šolske poti s Tavčarjeve ulice. V okviru projekta participativnega proračuna je bila urejena tudi javna razsvetljava dela športnega parka v stari vojašnici.
Kot rečeno pa nismo izvedli štirih projektov, ker to zaradi različnih okoliščin ni bilo mogoče. Tako nimamo novega otroškega igrišča v Hrastnici ter učne poti Reteče–Gorenja vas, ki nista bili izvedeni, ker se nahajata na poplavnem območju. Prav tako obstajajo določene omejitve s prostorskim načrtom, tako da bi bila načeloma možna postavitev otroških igral, ni pa denimo možno položiti asfalta oziroma utrjevati tal tako, kot so to želeli predlagatelji.
Pri dveh projektih - Kolesarski pump track ob kolesarski stezi Zminec-Bodovlje in izgradnja dela pešpoti ob glavni cesti v Brodeh pa ni prišlo do dogovora z državo oziroma lastniki zemljišč. Realizacija nikakor ni bila mogoča.
Zato bomo v tej ediciji projekta Naša Loka še nekoliko bolj pazljivi pri preverjanju možnosti realizacije. Sicer še vedno lahko pride do določenih odstopanj in se kakšen soglasodajalec kasneje zaradi spremenjenih okoliščin premisli ali odloči drugače, na kar pa nimamo vpliva. Mi lahko preverjamo vsa soglasja pred samo uvrstitvijo na glasovanje ter poskušamo vse svoje aktivnosti usmeriti v dokončno realizacijo. Še vedno pa se lahko zgodi, da kakšnega projekta ne bo možno zares izvesti.
Velikokrat nas denimo sprašujete, kaj se je zgodilo s projektom Zamorčevo nabrežje, ki smo si ga vsi skupaj tako želeli. V okviru Naše Loke smo odstranili rastje, ki pa se je že razbohotilo nazaj. Treba je izpostaviti, da je bil za ta projekt povsem nerealno ocenjen proračun, ki je samo s projektno dokumentacijo presegel vsa razpoložljiva sredstva. Nenazadnje pa tudi tu nismo prejeli potrebnih dovoljenj za urejanje poti, saj gre za poplavno območje in bi lahko bila takšna pot potencialno nevarna.
Moramo vedeti, da je pred realizacijo določenega projekta treba nujno upoštevati kar nekaj možnosti, pravil, zakonodajo, strateške usmeritve … Zato je smotrno, realno in natančno načrtovanje zelo pomembno.
Najprej potrebujemo prostor za posamezen projekt. Če gre za javni prostor, je treba pogledati omejitve s prostorskim načrtom, če gre za zasebne površine, pa je - kot rečeno - potrebno pridobiti soglasja lastnikov.
Posamezni projektni predlog pa mora med drugim upoštevati še, da je v javnem interesu na območju naše občine, da je Občina lahko nosilec projekta, da je skladen z razvojnimi usmeritvami Občine, opredeljenimi z veljavnimi razvojnimi programi, s strategijami in programi razvoja posameznih področij in se ne navezuje na vzdrževanje, gradnjo ali popravilo cestnih površin ali komunalne infrastrukture (oskrba s pitno vodo, odvajanje in čiščenje odpadnih voda). Slednje namreč presega okvire participativnega proračuna. Strošek ureditve in asfaltiranja posameznega odseka ceste ali pa komunalne infrastrukture je zelo visok, že projektna dokumentacija presega možnosti in okvire Naše Loke.
Šele, ko se enkrat začnemo natančno ukvarjati s finančno konstrukcijo za posamezen projekt, vidimo, da v okvir Naše Loke spadajo manjši projekti. Tokrat so lahko finančno ovrednoteni med 1.500 in 15.000 evrov z vključenim DDV-jem.
Tako je smiselno v posamezni krajevni skupnosti načrtovati ureditev otroškega igrišča, vaškega središča, postavitev novih klopi, pitnikov, fitnesa na prostem, mize za pingpong, saditev dreves, ureditev skupnostnih vrtov, ureditev razstavnega prostora ali učne poti, organizirati javne kulturne dogodke na prostem, postavitev pokritih prostorov za druženje, pripraviti vaške delavnice ali tabore …Možnosti je ogromno in prav zares si tudi s tovrstnimi projekti lahko zelo polepšamo bivanje in kakovost življenja. Sebi in našim sosedom, sokrajanom. Zato predlagaj, glasuj in sodeluj!
predlagam.skofjaloka.si (KLIK)
Če imate dodatna vprašanja, nam pišite na nasaloka@skofjaloka.si ali pa pokličite 04 51 12 305.
#NašaLoka