Sožitje na grajskem vrtu!
Občina Škofja Loka je skupaj s partnerji: Loškim muzejem Škofja Loka, Sožitjem, društvom za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju in Razvojno agencijo Sora d.o.o. vključeno v projekt ''Sožitje na grajskem vrtu''.
Cilj projekta je večja vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju v lokalno okolje skozi ureditev in delo na grajskem vrtu na Loškem gradu.
Društvo za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Sožitje Škofja Loka deluje na območju občin Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Železniki in Žiri že od leta 1968. Cilj in poslanstvo društva je zagotoviti osebam z motnjami v duševnem razvoju enake možnosti na področju varstva, izobraževanje, zaposlovanja in bivanja ter jim omogočiti enakovredno možnost spoštovanja, sprejemanja in vključevanja v družbo. Društvo si že vsa leta preko različnih aktivnosti prizadeva, da bi otrokom in odraslim z motnjami v duševnem razvoju zagotovilo kakovostno, smiselno in polno življenje, ki temelji na enakopravnosti in neodvisnosti. Preko svojih aktivnosti si prizadevajo za vse večjo vključenost njihovih članov v družbo ter hkrati za čim boljšo »opremljenost« članov z raznimi znanji in veščinami, ki jim bodo koristile v življenju, zato iščejo nove programe, ki bi jih njihovi člani lahko izvajali in s katerimi bi povečali vključenost članov v lokalno skupnost.
Na območju Loškega gradu, ki spada pod kulturno varstveno območje, je narejena zasnova zaprtega grajskega vrta z zasaditvijo zelišč in dišavnic. Grajski vrt je do doložene faze že vzpostavljen, vendar ni vzdrževan.
Društvo Sožitje, Loški muzej Škofja Loka kot upravljalec območja grajskega vrta ter Občina Škofja Loka kot lastnik območja grajskega vrta so skupaj prepoznali potencial območja zaprtega grajskega vrta kot skupnostne površine, kjer bodo lahko člani društva Sožitje izvajali enega od novo razvitih programov. Ob delu na vrtu bodo člani društva Sožitje pridobivali osnovno znanje vrtnarstva, delovne izkušnje ter občutek odgovornosti ter samozavesti ob zavedanju, da s svojim delom pripomorejo k boljši lokalni skupnosti. Hkrati bo izveden program pripomogel k ozaveščanju lokalne skupnosti o sposobnostih oseb z motnjami v duševnem razvoju (v nadaljevanju OMDR) ter s tem povečal tudi vključenost OMDR v lokalno okolje. Skozi projekt bo vzpostavljeno trajno sodelovanje med Loškim muzejem in Društvom Sožitje, ki bo na grajskem vrtu zelišč in dišavnic vzpostavilo in izvajalo program za OMDR. Pogoje za izvajanje programa zasaditve in vzdrževanja vrta bo skozi projekt zagotovila Občina Škofja Loka, ki bo na vrtu izvedla vse potrebne investicije za nadaljnje nemoteno izvajanje programa.
Projekt traja od 1. avgusta 2019 do 30. junija 2021.
Več o projetu si lahko pogledate v prilogi.
IZJAVA ZA JAVNOST
Zaključena obnova grajskega zeliščnega vrta na območju varovane kulturne dediščine na Loškem gradu
To bo obenem začetek izvajanja programa za večjo socialno vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju
V okviru projekta Sožitje na grajskem vrtu, v katerem sodelujemo Občina Škofja Loka, Loški muzej, Sožitje - društvo za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju Škofja Loka in Razvojna agencija Sora, smo uredili grajski zeliščni vrt začimbnic in dišavnic na katerem bodo potekali programi za večjo socialno vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju.
Celovita ureditev grajskega zeliščnego-aromatičnega vrta je bila v celoti izvedena po sprejetem konservatorskem načrtu Restavratorskega centra ZVKDS – kot konservatorsko-restavratorski projekt zaprtega grajskega vrta (Hortus Conclusus) na Loškem gradu.
Ker se grajski zeliščni vrt nahaja na območju varovane kulturne dediščine smo zeliščni vrt obnovili z uporabo tradicionalnih znanj, tehnologij in postopkov gradnje in prenove, ohranjali in reciklirali pa smo tudi lokalna naravna gradiva.
Tako smo v tradicionalni tehniki suhozida obnovili oporni zid. Po sanaciji zidu je bila izvedena celovita obnova vrtnih površin in gredic, ki je sledila tradicionalnim ureditvenim hortikulturnim zasnovam.
V celoti smo uredili tudi vrtno opremo. Za izdelavo dela vrtne opreme (podstavke) smo uporabili avtentične lokalne materiale (kamnite bloke, oziroma ostanke obdelanih kamnov), ki so bili na razpolago na sami lokaciji.
Na novo pa smo izdelali ter postavili posebno informacijsko tablo.
Obnovljen grajski zeliščni vrt je lepa obogatitev grajskega prostora, obenem pa predstavlja osnovo za začetek izvajanja programa za večjo socialno vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju.
Društvo Sožitje je v sodelovanju z vrtnarskim strokovnjakom iz podjetja Prunus+ pripravilo program zasaditve in vzdrževanja zelišč in dišavnic ter dejavnosti, ki jih na zeliščno-aromatičnem vrtu lahko opravljajo varovanci Sožitja. Ti naj bi z delom na vrtu pridobili osnovno znanje vrtnarstva, delovne izkušnje ter občutek odgovornosti in samozavesti ob zavedanju, da s svojim delom pripomorejo k boljši lokalni skupnosti.
Zeliščni vrt naj bi skozi leta rasel, se razvijal ter spodbujal razvoj novih sorodnih vsebin. Hkrati je projekt mišljen kot stičišče za medpredmetno povezovanje ter sodelovanje različnih deležnikov. Stremimo tudi k vzgoji novega trenda zdravega načina prehranjevanja in z naravo povezanega življenja. Zeliščni vrt predstavlja pomemben delovno-učni pripomoček za vsakogar.
Izbor oziroma zasaditev dišavnic se bo lahko spreminjala glede na trenutne potrebe oziroma na nova znanja o uporabi zelišč.
Varovanci Društva Sožitja so na grajskem vrtu začeli delati v mesecu juniju in pod budnim očesom mentorja vrtnarja v gredice najprej posadili materino dušico.
Z izvajanjem programa na opazni, lepo urejeni in dostopni javni površini ter njegovo promocijo želimo pripomoči k ozaveščanju lokalne skupnosti o sposobnostih oseb z motnjami v duševnem razvoju in njihovi vključenosti v lokalno okolje.
Gre za torej za odprt, rastoč, vključujoč (inkluzivni) javni prostor, pravi (g)rajski vrt, ki s svojo krajinsko ureditvijo ohranja kulturno dediščino in izročilo nekdanjega grajskega oziroma samostanski vrta in katerega vzpostavitev bo hkrati omogočala druženje, so-delovanje in aktivno participacijo pri njegovem obdelovanju, vzdrževanju in rasti. Pri skupn(ostn)i skupni rasti vseh nas.
V prilogi najdemo tudi:
- Konservatorski načrt grajskega zaprtega vrta v Škofji Loki
- Razvoj programa zasaditve in vzdrževanja grajskega vrta zelišč in dišavnic
Barbara Pokorn, Oddelek za Okolje in prostor &
Jernej Tavčar, PR Služba Občine Škofja Loka
Povezave:
- Društvo Sožitje
- Loški muzej Škofja Loka
- Razvojna agencija Sora