CRNGROB NAOKROG
Občina Škofja Loka je skupaj s partnerji – Razvojno agencijo Sora, d. o. o, Javnim skladom za kulturne dejavnosti, OI Škofja Loka, Kulturno – zgodovinskim društvom Lonka Stara Loka, Loškim muzej in Župnijo Stara Loka v projektu imenovanem – ''Crngrob naokrog''. Prejeli smo podporo iz Programa razvoja podeželja RS 2014-2020.
Cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu stoji na vzpetini ob zahodnem robu Sorškega polja med Kranjem in Škofjo Loko. Njen nastanek sega daleč nazaj, morda je stala že l. 1074, ko se prvič omenjajo cerkve v Loki, ali pa po drugi križarski vojni l. 1147, ko so, po ustnem izročilu, sem prihajali romarji celo iz Pariza.
Sedanja cerkev je iz skromnega poznoromanskega jedra (1273) skozi stoletja rastla do sedanjih dimenzij. Iz enoladijske romanske osnove se je razvila v dvoladijsko, kasneje v triladijsko cerkev z naknadno dozidanim prezbiterijem dvoranskega tipa in mogočnim zvonikom na južni strani. Cerkev predstavlja kulturni spomenik državnega pomena v smislu sinteze arhitekture, razvoja srednjeveških stenskih poslikav in notranje opreme, zlasti zlatih oltarjev in dragocenih baročnih orgel ter sodi med izbrane sakralne spomenike Slovenije.
Povzetek projekta
Cerkve in drugi sakralni objekti na Škofjeloškem predstavljajo bogato in nenadomestljivo kulturno dediščino, ki jo je potrebno ohraniti, z dodatnimi koncertnimi, turistično – izobraževalnimi in etnološkimi vsebinami pa lahko doprinesejo k turistični prepoznavnosti krajev.
Otroke, mladostnike in splošno javnost bodo nove vsebine in dogodki spodbudili k cenjenju in spoštovanju vrednot prostora, dediščine in umetniškega ustvarjanja. V okviru projekta bomo v cerkvah in drugih sakralnih objektih oblikovali, nadgradili in izpeljali nove vsebine, programe in dogodke, ki bodo med drugim vključevali vodene oglede, razstavo predmetov v njihovem izvornem okolju, koncerte in tematske poti.
Kar daje znotraj projekta izvedenim ustvarjalnim in koncertnim vsebinam med primerljivimi dogodki prepoznavnost, je avtentičnost koncertnih prostorov in njihove umetnostno – zgodovinske, akustične in duhovne danosti ter s tem povezana ustrezna izbira glasbenih programov. Zaradi te prepoznavnosti pričakujemo tudi večje zavedanje o pomenu in vrednotah kulturne dediščine v lokalni in širši skupnosti, s poudarkom na romarski cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu, ki velja za eno izmed najlepših gotskih cerkva na Slovenskem.
V crnogrobški cerkvi bo izvedenih več koncertov, razstava predmetov, strokovna vodstva ter izdana strokovna publikacija. Projekt pa predvideva tudi delno ureditev okolice pred vhodom v cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu skupaj z dostopom in urbano opremo.
Vsebina projekta tako nadaljuje aktivnosti za ohranjanje oz. varovanje kulturne dediščine ter popularizacijo umetnosti z vključevanjem različnih ustvarjalcev, tudi iz lokalnega okolja, kar smo v preteklosti v okviru že izpeljanih ali tekočih projektov že poudarjali.
Sakralna dediščina in umetnost bosta tako postala dostopnejša tako turistom kot lokalnemu prebivalstvu.
Hkrati bomo z vključitvijo lokalnega prebivalstva ter župnije cerkvi v Crngrobu določili stalno dežurstvo oz. skrbnika ter opredelili način trženja novih vsebin.
Z investicijami v cerkev v Crngrobu (tehnično varovanje, ureditev okolice) bomo ne samo varovali kulturno in naravno dediščino, temveč podprli stalno vlaganje v infrastrukturo s strani župnije.
Aktivnosti 1. faze projekta bodo potekale od meseca aprila 2021 do meseca junija 2022.
MOŽNOST OGLEDA CERKVE in RAZSTAVE v Crngrobu: Cerkev (KLIK) bo med junijem in septembrom 2021 za ogled odprta vsako nedeljo, od 16.00 do 18.00. V galeriji Crnigrobski turn pa je na ogled tudi razstava klekljanih čipk: ''Sveta znamenja v čipkah''.
Več o celotnem projektu ''Crngrob naokrog'' (KLIK).
V okviru projekta ''Crngrob naokrog'' vam predstavljamo brošurico z naslovom: ''Sakralna dediščina in umetnost'' (KLIK), v kateri so navedeni vsi dogodki, ki se bodo med aprilom in septembrom 2022 odvili v Crngrobu in drugih cerkvah na Škofjeloškem.
Pred nami je zaključek projekta. Več o dogajanju (KLIK).