Obisk Loke v okviru S.M.ALL
V teh dneh bomo v Škofji Loki gostili 30 predstavnic in predstavnikov držav članic, ki so vključene v projekt S.M.ALL. Občina Škofja Loka se je s tem projektom v juniju 2023 pridružila evropski mreži Urbact. Njegov namen je spodbujati mesta k zagotavljanju varnih in trajnostnih povezav ter aktivne in zdrave mobilnosti za vse pod enakimi pogoji.
V skladu s kontekstom evropske urbane politike za obdobje 2021–2027 projekt S.M.ALL prispeva k cilju, da postane mobilnost dostopna in enakovredna za vse, poudarja cenovno dostopnost, fizično dostopnost in trajnostne rešitve. Poudarja zelen prehod s ciljem zmanjšati emisije in vpliv na okolje v urbanih območjih.
Projekt S.M.ALL. je zastavljen tako, da v njem sodelujejo občanke in občani, ki so prispevali informacije o težavah, s katerimi se srečujejo v vsakdanji rabi prostora. Poudarek je na prostorskih izboljšavah za osebe s funkcionalnimi oviranostmi (osebe z okvaro vida, sluha in uporabniki invalidskega vozička). Z njihovo pomočjo smo zbrali informacije o točkah oz. delih mesta, ki jih je potrebno urediti, da bodo bolj dostopne.
Drugi del projekta S.M.ALL je prenova Strateškega načrta dostopnosti občine Škofja Loka, dokumenta z navodili (smernicami) za urejanje javnih površin v Škofji Loki, kamor bomo te ugotovitve vključili. Zelo pomemben del projekta pa je tudi izvedba nekaterih ukrepov, ki bodo izboljšali dostopnost prostora.
Izkazalo se je, da je vzrok za mnoge obstoječe prostorske zadrege pomanjkanje komunikacije med občankami in občani s funkcionalnimi oviranostmi, Občino in v nekaterih primerih tudi z okoliškimi prebivalkami in prebivalci (primer zvočni semaforji, ki motijo okoliške prebivalce, vendar so zelo pomembni za slepe osebe, da lahko varno prečkajo cesto). V tem delu bo pomemben doprinos SND, saj se bo na Občini oblikoval t. i. Svet za dostopnost, v katerega bodo vključeni predstavniki in predstavnice invalidskih organizacij, tako se bo izboljšala komunikacija ter s tem izvajanje ukrepov.
Dodana vrednost omrežja S.M.ALL je nadgradnja in širjenje dobrih praks med sodelujočimi mesti. Tokrat so to Ferrara (Italija), Larissa (Grčija), Komotini (Grčija), Associação de Municípios de Fins Específicos Quadrilátero Urbano (Portugalska), Sofia (Bolgarija), Duskininkai (Litva), Eurometropolis Strasbourg (Francija), Bucharest Metropolitan Area Intercommunity Development Association (Romunija) in Škofja Loka (Slovenija).
Projekt, ki se bo zaključil konec tega leta, je sicer sofinanciran s strani EU.