Na Mestnem trgu odprli učni laboratorij za dediščino
S ponosom smo odprli nove prostore Šole prenove, ki so hkrati postali sedež Združenja zgodovinskih mest Slovenije. Ta ravno letos praznuje 30 let delovanja. V ta namen smo imeli v Škofji Loki slovesnost, na kateri smo hkrati odprli in javnostim pokazali nove prostore na Mestnem trgu 35. Še prej je imelo Združenje zgodovinskih mest svojo redno letno skupščino.
Redna letna skupščina Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki jo je letos vodil župan občine Škofja Loka Tine Radinja, je tokrat potekala v novem učnem laboratoriju za kulturno dediščino v Škofji Loki, ki je nastal v okviru partnerskega projekta Šole prenove za nove generacije. V Škofji Loki so se tako srečali predstavniki in predstavnice posameznih občin, članic Združenja zgodovinskih mest Slovenije. Dogodku sta se pridružila še državni sekretar na Ministrstvu za kulturo Matevž Čelik in direktorica Direktorata za kulturno dediščino Špela Spanžel.
Prostor na Mestnem trgu 35, v katerem so neumorni restavratorji uspešno restavrirali in prikazali materiale in omete, uporabljane v preteklosti, je prava šola prenove, saj so v njem dejansko prikazani številni praktični primeri.
Kulturna dediščina v prostoru naglo izginja, se prilagaja novim, tujim trendom in se mestoma preoblikuje tudi do nerazpoznavnosti, medtem ko se tradicionalne veščine in stara znanja izgubljajo v pozabo, s tem pa tudi raznovrstni tradicionalni poklici. Nenazadnje pa se postopoma izgublja sama identiteta našega prostora. Zato je še kako pomembno, da že najmlajšim generacijam približamo kulturno dediščino, saj bodo le tako lahko zgradili pravi odnos do nje.
Pri projektu “Šola prenove za nove generacije in dediščino 21. stoletja” sodelujejo Združenje zgodovinskih mest Slovenije, kot vodilni partner, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Univerza na Primorskem, Šolski center Škofa Loka, Srednja šola za lesarstvo, Osnovna šola Ivana Groharja, Občina Škofja Loka in norveška organizacija MAGMA Geopark AS.
Projekt Šola prenove za nove generacije sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma v višini 478.000 evrov. Namen projekta je vzpostaviti medinstitucionalno okolje in učne prakse za bolj načrtno izobraževanje novih generacij v osnovni šoli o kulturni dediščini in prenovi kot pomembnih kompetencah in vrednotah za življenje in delo v 21. stoletju.
V Sokolskem domu Škofja Loka je hkrati z odprtjem novih prostorov Šole prenove potekal tudi slavnostni dogodek ob praznovanju 30-letnice Skupnosti starih mest v Republiki Sloveniji, predhodnice Združenja zgodovinskih mest Slovenije. Ta je bila na pobudo Pirana, Ptuja in Škofje Loke ustanovljena 14. oktobra 1993 v Piranu, kot zaveza za skupno delovanje, v dobro starih mest in njihovih prebivalk in prebivalcev. Skupnost starih mest v RS se je kasneje preoblikovala v Združenje zgodovinskih mest Slovenije in pomeni prvo povezavo med občinami v samostojni državi, ki še vedno aktivno deluje.
In tako je na Mestnem trgu 35 svoj domicil našlo tudi Združenje zgodovinskih mest, ki izvaja in bo tudi v prihodnje izvajalo številne zanimive projekte. Tudi v novih prostorih se bodo vrstili dogodki za vse, ki jih tovrstna tematika zanima.
Na slovesnosti ob častitljivi obletnici je prisotne najprej pozdravil župan občine Škofja Loka Tine Radinja. Dogodkov pred tremi desetletji se je spominjala takratna županja Občine Piran Vojka Štular, slavnostni govorniki so bili še predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič, generalni direktor Javnega zavoda RS za varstvo kulturne dediščine Jernej Hudolin in državni sekretar na Ministrstvu za kulturo RS Matevž Čelik Vidmar. Prireditev je glasbeno popestril Sušan Tomaž Hostnik.